W sobotę 18 maja w tysiącach placówek kulturalnych w całej Polsce odbędzie się Noc Muzeów. Niektóre z nich z tej okazji przygotowały specjalne wydarzenia, warsztaty i pokazy. My wybraliśmy miejsca, do których warto się w tę wyjątkową noc wybrać razem z dzieckiem.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Noc Muzeów potrwa tu od godziny 19:00 do północy. W ciągu tych pięciu godzin goście będą mogli obejrzeć wystawy stałe, a także wziąć udział w pokazach bajek na dziedzińcu muzealnym – zaczerpniemy z bogatego dorobku Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Organizatorzy zapraszają też na specjalne warsztaty animacji, podczas których będzie można poznać kulisy tworzenia filmów animowanych. Wstęp wolny.
Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie
Oferta tej placówki przypadnie do gustu nie tylko dziewczynkom. Muzeum zaprasza bowiem na nocne zwiedzanie z latarkami. "To atrakcja tylko dla osób o mocnych nerwach, gdyż domki i ich mieszkańcy w świetle latarek wyglądają... trochę upiornie" – zachęcają organizatorzy. Wstęp wolny.
Stacja Muzeum w Warszawie
Jedno z najchętniej odwiedzanych warszawskich muzeów tradycyjnie przygotowało na tę noc bogaty program. Zaplanowano m.in. pogadankę "Budowa i modernizacja linii kolejowych", pokaz tanga w stylu retro, spacer "Elektryfikacja i inne aspekty techniczne kolei w XX-leciu międzywojennym", oprowadzanie po muzeum z przewodnikami w strojach z epoki, a także pokazy eksperymentów naukowych i spotkania z kolejarzami. Dzieci na pewno najbardziej zainteresuje wirtualne zwiedzanie kabiny maszynisty EN57, przejazdy symulatorem lokomotywy EU07 oraz zajęcia edukacyjne. Wstęp wolny.
Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy
"W tę noc zabierzemy Was w niezwykłą przygodę, podczas której dowiecie się, jak zapachy kształtowały życie ludzi na przestrzeni wieków. Wizytę rozpocznie pokaz wyrobu perfum" – zachęcają organizatorzy. Na gości czeka też specjalne oprowadzanie z przewodnikiem, którego głównym motywem będą aromaty dawnych epok.
Muzeum Dobranocek w Rzeszowie
W tej placówce od godziny 19.00 aż do północy będzie można zwiedzać wystawę "Bajkolandia z klocków Lego", które prezentuje figurki bohaterów i budowle z bajek stworzone ze słynnych klocków. Dzieci, ale też dorosłych zainteresuje wystawa "Muzeum Dobranocek – wspomnienia nie tylko dla dzieci", na której zgromadzono eksponaty związane z realizacją filmów animowanych dla dzieci: oryginalne lalki, folie animacyjne, projekty, scenariusze i scenopisy obrazowe do filmów lalkowych i rysunkowych. Organizatorzy przypomną też nieco zapomnianą postać Gąski Balbinki.
Oprócz wystaw goście będą mogli wziąć udział w warsztatach rodzinnego budowania bajkowej konstrukcji z klocków Lego i wziąć udział w zabawach "Koło fortuny" i "Fotka z bohaterem". Przez cały czas będzie też można oglądać pokazy dawnych polskich dobranocek.
Muzeum Ognia w Żorach
W Noc Muzeów placówka będzie czynna od godziny 18:00 do 23:00. Oprócz zwiedzania stałych ekspozycji organizatorzy przygotowali też pokazy strażackie, przejazd wozu strażackiego oraz konkursy dla dzieci.
Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Ta popularna stołeczna placówka zaprasza do obejrzenia stałych wystaw, odwiedzenia planetarium i udziału w specjalnych pokazach i warsztatach. Dzieciom na pewno spodoba się spotkanie z robotami na wystawie "Przyszłość jest dziś" oraz Teatr Wysokich Napięć. Dla amatorów poznawania kosmosu przygotowano warsztaty "Nocne Niebo". "To okazja, by poznać jeszcze więcej kosmicznych obiektów. Używając własnej wyobraźni i kreatywności stworzysz też autorskie układy gwiazd (asteryzmy) i nauczysz się odróżniać prawdziwe meteoryty od innych odłamków skalnych" – zachęcają organizatorzy.
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Ta placówka po raz pierwszy będzie gościć uczestników Nocy Muzeów w swojej nowej siedzibie na terenie Cytadeli. "Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest Villa Regia, czyli opowieść o zaginionym pałacu. Przygotowaliśmy dla naszych gości mnóstwo atrakcji: pełną przygód grę 'Tropem królewskiego skarbu', muzyczną podróż do XVII-wiecznych tańców, a także nietypowe zwiedzanie naszego budynku" – czytamy na stronie internetowej placówki. Zaplanowano też pokazy filmowe, oprowadzanie po Warszawie widzianej z dachu muzeum i grę edukacyjną, której uczestnicy wcielą się w role królewskich wysłanników u schyłku potopu szwedzkiego.
Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi
Od godziny 19:00 do 1:00 będzie tu można zobaczyć wystawę "Przetwarzanie energii", która prezentuje funkcjonowanie elektrowni w minionych czasach oraz nowoczesne metody wykorzystania różnych źródeł energii. goście będą mogli wejść do wnętrza kotła, zobaczyć pracę turbiny i generatora, poznać zasady działania transformatorów, a nawet własnoręcznie "wyprodukować prąd". Z kolei na wystawie "Rozwój wiedzy i cywilizacji" będzie można poznać największe osiągnięcia ludzkości, od piramid do nowoczesnych technologii. Przez cały czas otwarty będzie też taras widokowy na szczycie Chłodni Kominowej, z którego można podziwiać nocną panoramę Łodzi.
Muzeum Lalki w Łodzi
Oprócz oglądania zbiorów tej placówki, w których jest ponad tysiąc lalek z różnych epok, będzie można wziąć udział w warsztatach i zrobić lalkę samodzielnie.
Muzeum Miasta Gdyni
Tu też będzie można się popisać talentami manualnymi. Organizatorzy zapraszają bowiem na rodzinne warsztaty z tworzenia przebrań i kostiumów. Poza tym będzie można nauczyć się projektowania koszulek, toreb i innych gadżetów.
Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu
To miejsce cieszy się ogromną popularnością wśród małych i dużych miłośników kolei, ale nigdy dotąd nie uczestniczyło w Nocy Muzeów. Z okazji debiutu przygotowano specjalną atrakcję – nocne przejazdy popularnym pociągiem "Ryś". Poza tym zaplanowano zwiedzanie stacji i Izby Pamięci na stacji Bytom Karb Wąskotorowy oraz ognisko.