Twoje dziecko uwielbia dinozaury i wszystko, co związane z prehistorią? No to do listy miejsc wartych odwiedzenia musisz dopisać Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia. To umieszczone pod ziemią interaktywne centrum edukacyjne, które odsłania wszystkie tajemnice Tatr.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Jak powstały Tatry? Dlaczego są takie wysokie? Jakie zwierzęta mieszkały w nich dawno temu i czy były to dinozaury? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć w nowej placówce edukacyjnej położonej na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, tuż przy wejściu do Doliny Kościeliskiej. W siedmiu salach umieszczono interaktywne wystawy, instalacje, prezentacje i eksponaty, które pobudzają wyobraźnię i pozwalają lepiej zrozumieć dzieje naszej planety i samych Tatr. Uwagę najmłodszych przyciągnie z pewnością naturalnej wielkości dinozaur czy niedźwiedź jaskiniowy.
Podziemna atrakcja w Tatrach
Już samo wejście do Tatrzańskiego Archiwum Planety Ziemia to ciekawa przygoda. Całe centrum edukacyjne zostało bowiem umieszczone pod ziemią. Wymagał tego fakt, że placówka powstała na terenie parku narodowego, a więc bryła budynku nie mogła zakłócać naturalnego widoku. To oznacza, że wchodząc do wnętrza, trzeba się cieplej ubrać. Ale takie usytuowanie placówki ma ogromną zaletę – zwiedzanie TAPZ kończy się wyjściem w Tatry, po zwiedzaniu można więc od razu wyruszyć na szlak i podziwiać góry.
– Misją Tatrzańskiego Parku Narodowego jest nie tylko ochrona przyrody, lecz także pomoc w jej zrozumieniu. Los natury bowiem nie zależy od garstki pracowników parków czy instytucji. Ocalić przyrodę możemy, tylko rozumiejąc ją, i tylko wspólnie. Fundamentem współczesnej ochrony jest nauka. Lecz naturę można tak naprawdę zrozumieć przy użyciu wyobraźni. A do tego potrzebna jest dobra opowieść. Nauka, opowieść, wspólnota – to wszystko znajdą Państwo w Tatrzańskim Archiwum Planety Ziemia. To jednak nie cała opowieść, a zaledwie jej początek. Resztę dopowiedzą same Tatry – powiedział w komunikacie dla mediów Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.
Informacje praktyczne
Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia znajduje się w Kościelisku, niedaleko wejścia do TPN. Można tam dojechać komunikacją publiczną (przystanek Kościelisko Kiry) lub samochodem prywatnym (są parkingi). TAPZ będzie czynne od wtorku do niedzieli od godziny 9 do 17, a od czerwca od godziny 8 do 18. Bilety można kupić przez internet (na stronie tpn.gov.pl) oraz na miejscu. Zwiedzanie odbywa się w grupach pod opieką edukatora i trwa 90 minut. Placówka jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Ceny biletów: normalny: 40 zł, ulgowy: 30 zł, grupowy: 25 zł/os. (grupa min. 15 osób), dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny: 20 zł/os.