Nikt z nas nie chce, żeby jego dziecko było egoistą. Ale ciągłe powtarzanie "nie myśl tylko o sobie" może prowadzić do tego, że nasz syn czy córka staną się "people pleaserami" – będą dbać o innych, ignorując własne potrzeby. A to prędzej czy później doprowadzi do frustracji. Jak tego uniknąć?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Odpowiedź jest prosta. Należy uczyć dziecko "zdrowego egoizmu", czyli umiejętności troszczenia się o własne potrzeby. Jeśli bowiem ono nie nauczy się stawiania granic, odmawiania, bronienia własnego zdania, to znajdą się tacy, którzy uznają to za słabość i wykorzystają. Dlatego warto, by dziecko nauczyło się kilku prostych komunikatów. Sformułowała je Adriana Klos, psychoterapeutka, założycielka i właścicielka ośrodka Strefa Zmiany.
1. Nie, dziękuję
Prosta i grzeczna, a zarazem stanowcza forma odmowy. Nie chcesz kolejnego kawałka ciasta? Powiedz babci "Nie, dziękuję". Nie chcesz spróbować wódki na imprezie? Powiedz koledze "Nie, dziękuję".
2. Nie czuję się z tym komfortowo
Uprzejmy sposób zakomunikowania komuś, że jego zachowanie nie jest dla mnie przyjemne, sprawia mi przykrość.
3. Nie przerywaj mi, teraz ja mówię
Przerywanie innym w pół zdania to nie tylko niegrzeczność, ale też próba pokazania swojej dominacji. Warto umieć odpowiednio reagować na takie zachowania i pokazywać, że to, co mam do powiedzenia, jest ważne.
4. Potrzebuję więcej przestrzeni
Prosty sposób na zakomunikowanie, że muszę mieć więcej czasu na przemyślenie pewnych spraw, zastanowienie się, podjęcie decyzji. To zdanie pozwala uniknąć sytuacji, kiedy zgadzamy się na coś, czego tak naprawdę nie chcemy.
5. Jestem z siebie dumny/dumna
Tak, warto głośno mówić o tym, że jesteśmy zadowoleni z siebie, z własnych dokonań i nawet drobnych sukcesów. I warto tego uczyć dzieci.
6. Nie krzycz, tylko mów
To sygnał, że chcę cię wysłuchać, poznać twoje zdanie, nawet bardzo krytyczne, ale nie pozwolę na siebie krzyczeć.
7. Nie nazywaj mnie tak, nie lubię tego
Na wyzwisko czy obelgę można odpowiedzieć wyzwiskiem. Ale to prowadzi do eskalacji. Zamiast tego lepiej stanowczo powiedzieć, że nie pozwolę się obrażać.
8. Nie przeszkadza mi to, że mnie nie lubisz
Okazywanie braku sympatii to częsta metoda manipulacji, próba skłonienia do zabiegania o względy. Zamiast starać się "zasłużyć na polubienie", lepiej powiedzieć wprost, że ci na tym nie zależy.
9. Nie muszę ci się tłumaczyć z mojej opinii
To samo dotyczy wyborów, decyzji, poglądów. Inni naprawdę nie muszą rozumieć, dlaczego postępujemy tak, a nie inaczej. A my nie musimy im niczego wyjaśniać.
10. Nie to znaczy nie
Jeśli odmawiam, to znaczy, że tego nie chcę. To niestety nie dla wszystkich jasne. Jeśli więc natrafimy na kogoś, kto nie rozumie znaczenia słowa "nie", to warto je przypomnieć takim stanowczym komunikatem.