Optymizm to przekonanie, że wszystko się jakoś ułoży, że trudności i niepowodzenia zakończą się sukcesem. Dzień w przedszkolu będzie udany, a szkolny sprawdzian wcale nie okaże się taki straszny. Optymizm zmniejsza lęk i sprawia, że stajemy się odważniejsi i pewniejsi siebie. Warto się go nauczyć!
To, co i w jaki sposób mówisz do dziecka, ma ogromne znaczenie (uwierz mi na słowo). Komunikaty zaczynające się od słowa nie, np. "Nie rób", "Nie bierz", "Nie wolno" na pewno nie wniosą niczego dobrego. Jeśli nie możesz na coś pozwolić i musisz zakazać, spróbuj innej formy "Jeśli będziesz tak robił, popsujesz ulubioną zabawkę".
Stwórz bardziej sprzyjające środowisko, które pozytywnie wpłynie na rozwój dziecka. Możesz przygotować ścianę z pozytywnymi zwrotami, które być może zmienią sposób postrzegania świata. Pozytywne afirmacje, np. "Dzień jest taki piękny", "Uda mi się to zrobić" sprawią, że wszystko zaczniemy widzieć w lepszych, cieplejszych barwach.
Wciąż wyznaczamy sobie kolejne życiowe cele. Być może twoje dziecko chce mieć dobrą ocenę na półrocze, nauczyć się grać w piłkę nożną czy wygrać konkurs taneczny. Super, brawo! Jednak, zamiast koncentrować się tylko na tym, co będzie i wciąż dążyć do doskonałości, zwróć uwagę swojego dziecka na to, co jest tu i teraz.
Zatrzymajcie się na chwilę i spójrzcie, jak piękny jest otaczający świat. Skierujcie twarz w stronę słońca, odetchnijcie świeżym powietrzem i cieszcie się powiewem wiosennego wiatru. Nie narzekaj, kiedy pada deszcz, a zachwycaj się dźwiękiem, jaki wydają spadające krople uderzające o parapet.
Dostrzegaj mocne strony swojego dziecka i daj mu szansę na rozwój. Twoja córka pięknie tańczy? Może powinna spróbować swoich sił podczas profesjonalnych zajęć. Twój syn dobrze gra w piłkę? Zapisz go do szkółki piłkarskiej. W miarę rozwoju umiejętności, odnoszenia kolejnych sukcesów, pewność siebie twojego dziecka będzie wzrastała, co rozwinie w nim pozytywne nastawienie.
To ty, drogi tato, powinieneś być dla dziecka wzorem do naśladowania. Kiedy akceptujesz i radzisz sobie z emocjami w zdrowy sposób, uczysz tego samego. Dzieląc się pozytywnymi doświadczeniami, pokazujesz, jak czerpać radość z życia. Jeśli dwie osoby przeżywają tę samą emocję, to ma ona większy wpływ na nasze pozytywne nastawienie.
Zróbcie coś, co wywoła na waszych twarzach uśmiech. Obejrzyjcie śmieszny film, wybierzcie się na wycieczkę rowerową czy pobawcie się w berka w ogrodzie. Wszystko, co sprawia radość i przynosi szczęście, przyczynia się do nauki pozytywnego myślenia.
Źródło: biglifejournal.com
Czytaj także: https://dadhero.pl/292438,slowa-ktore-powinnismy-mowic-dzieciom-by-wzmocnic-ich-pewnosc-siebie