Słowa mają ogromną moc. Mogą motywować i dodawać wiary we własne możliwości albo wręcz przeciwnie, podcinają skrzydła i sprawiają, że czujemy się bezwartościowi. Często, zupełnie nieświadomie, używamy toksycznych zwrotów, którymi wyrządzamy dziecku krzywdę. Sprawdź, jakie słowa mamy na myśli.
Reklama.
Reklama.
Czasami zdarza nam się powiedzieć o dwa słowa za dużo. Kierujemy w stronę dziecka zdania, których potem żałujemy. Pojawiają się wyrzuty sumienia, poczucie winy, którego trudno jest się pozbyć. Dlatego tak ważne jest, abyśmy w przypływie złości uważali na to, co do dziecka mówimy.
Tego nigdy nie mów!
Zwrotów, które ranią uczucia i rujnują poczucie własnej wartości dziecka, jest naprawdę wiele. Jednak naszym zdaniem, do tych, które potrafią wyrządzić największą krzywdę, należą te poniższe:
Jesteś dla mnie nikim.
Żałuję, że się urodziłeś.
Jesteś taki głupi.
Bardzo mnie rozczarowałeś.
Żałuję, że jesteś moim dzieckiem.
Wstydzę się ciebie.
Mieszkasz w moim domu i masz mnie słuchać.
Przestań płakać, bo nie chce mi się tego słuchać.
Dlaczego nie możesz być taki jak inne dzieci?
Dlaczego nie jesteś podobny do swojego rodzeństwa?
Chłopaki nie płaczą.
Nie poniżaj, nie zawstydzaj!
Zawstydzanie i poniżanie to znęcanie psychiczne – trzeba to głośno powiedzieć. Dziecko, które wciąż słyszy negatywne komunikaty, będzie postrzegało siebie jako złe, niepotrzebne, bezwartościowe. Taki obraz siebie może doprowadzić do depresji i zachowań aspołecznych w późniejszym życiu. Jedno z badań dowodzi, że nastolatki zawstydzane przez rodziców częściej popadały w depresję i miały skłonności do przestępczego zachowania.
Zapomnij o groźbach
Groźby wyrządzają dziecku krzywdę emocjonalną, wywołują strach i niepewność. Dziecko, które narażone jest na groźby, kary nigdy nie czuje się bezpiecznie ani spokojnie, wciąż towarzyszy mu niepokój. Negatywne emocje zakłócają koncentrację,
utrudniają naukę i nawiązywanie kontaktu z innymi osobami.
Nie porównuj
Zdarza się, że rodzice porównują dziecko do rówieśników czy rodzeństwa. "Dlaczego nie jesteś taki grzeczny jak twój brat?". "Twoi koledzy z klasy są o wiele lepsi". Porównując dziecko do innych osób, zaburzamy poczucie jego własnej wartości. Wysyłamy mu sygnał, że nie jest wystarczająco dobre. Niska samoocena silnie powiązana jest z problemami zdrowia psychicznego, takimi jak stany lękowe i depresja.
Nie zaszczepiaj uprzedzeń
Zaszczepianie w dziecku uprzedzeń jest dla niego toksyczne. Kształtuje negatywne postrzeganie siebie i świata. Dzieci, które narażone są na stronniczość rodziców, mogą mieć trudności z interakcjami społecznymi. Wyobraźmy sobie, że rodzice krytykują dziecko, które ma inne poglądy od nich samych. Do czego to prowadzi? Do utraty poczucia własnej wartości i problemów emocjonalnych. Zastanów się, czy tego chcesz dla swojego dziecka?