Być może nie tak wyobrażałeś sobie ojcostwo. Być może myślałeś, że będzie łatwiej. A może jest dokładnie tak, jak sądziłeś, że będzie. Złość to jedna z emocji, które stosunkowo często kumulują się w dziecku. A kiedy jest jej wystarczająco dużo, twoja pociecha wybucha, krzyczy i płacze. Złości się, a ty nie wiesz dlaczego.
Dzieci stosunkowo często wpadają w złość. Nie wiedzą, jak sobie poradzić z kumulującymi się emocjami. Złoszczą się w domu, w przedszkolu/szkole, na placu zabaw czy podczas zakupów. Czasami wiemy, z jakiego powodu są zdenerwowane i nieszczęśliwe, niekiedy w ogóle nie mamy pojęcia, o co im chodzi.
Psycholog James Lehman twierdzi, że dzieci wpadają w złość, bo nie wiedzą, w jaki sposób poradzić sobie z problemami. Nie wiedzą, jak je rozwiązać, jak zareagować. Kiedy napotkają na drodze jakąś przeszkodę i nie potrafią stawić jej czoła, zaczynają się denerwować.
Istnieje wiele różnych problemów, z którymi borykają się dzieci. Z jednymi potrafią sobie poradzić, inne są dla nich ogromnym wyzwaniem. Problem, problemowi nierówny, każdy wygląda nieco inaczej. Oto trzy główne typy wyzwań, które twoja pociecha może napotkać:
Drogi tato, powinieneś zrobić wszystko, by nauczyć swoje dziecko radzić sobie z problemami. Najlepszym sposobem jest rozmowa, która powinna dotyczyć konkretnego zdarzenia. Porozmawiaj z dzieckiem, najlepiej tuż po zaistniałej (nerwowej) sytuacji. Pomóż zidentyfikować problem i pokaż, jak sobie z nim poradzić.
Na pewno nie pytaj dziecka, dlaczego zachowuje się niewłaściwie. Rozsądnej i konkretnej odpowiedzi raczej nie usłyszysz. Poza tym słowo "dlaczego" zachęca do wymówek, wymyślania niestworzonych historii. Zadaj głębsze pytania, które pomogą zidentyfikować problem, np. "O czym myślałeś, kiedy…?", "Co skłoniło cię do…?".
Niektóre dzieci, w szczególności te młodsze, mogą mieć trudności z udzieleniem odpowiedzi na takie pytania. Nie będą wiedziały, dlaczego się tak zachowały. Złości i nerwów nie połączą z brakiem umiejętności poradzenia sobie z jakimś problemem. Bądź cierpliwy, pozwól dziecku się zastanowić, zebrać myśli. Nie wywieraj presji, a zaakceptuj fakt, że może czegoś nie wiedzieć. Ze starszakiem przedyskutuj wszystko i wspólnie znajdźcie rozwiązanie zaistniałej sytuacji.
Źródło: empoweringparents.com
Czytaj także: https://dadhero.pl/293123,krzyczy-i-kopie-6-wskazowek-ktore-pomoga-ci-opanowac-dziecieca-zlosc