Krzyk, wrzask, pretensje i trzaskanie drzwiami są ci doskonale znane? Ty prosisz, by posprzątało zabawki, ono jakby nie słyszało. Mówisz, by dokończyło kolację, ono odwraca się na pięcie. Nie wiesz, co zrobić, gdy twoje dziecko zalewa fala złości. Chwytasz się różnych metod, ale nic nie przynosi oczekiwanego rezultatu. Mamy na to sposób.
Reklama.
Reklama.
Zacznijmy od najważniejszego – złość to normalna emocja, która pojawia się zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Kluczowe jest jednak to, w jaki sposób wyrażamy uczucie gniewu i jak sobie z nim radzimy. Opanowanie złości to ważna umiejętność, której warto uczyć dzieci już od najmłodszych lat.
Nie krzycz
Przyznaj sam przed sobą, ile razy zdarzyło ci się zdenerwować i krzyknąć na dziecko, które nie radziło sobie ze swoją złością. Nie mogłeś się powstrzymać, być może nawet nie pomyślałeś, że reagujesz źle. Wybuchnąłeś, poniosło cię. Potem być może żałowałeś, ale już było za późno. Kiedy twoje dziecko buntuje się, histeryzuje, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest zachowanie spokoju i kontrolowanie swoich emocji.
Nie przemawiaj do rozsądku
Zaczyna się złościć, a ty za wszelką cenę jak najszybciej chcesz mu przemówić do rozsądku. Błąd, którego nigdy więcej nie powinieneś popełnić. Zdenerwowane dziecko nie słucha tego, co chcesz mu powiedzieć. Poczekaj, aż się uspokoi i dopiero wtedy porozmawiajcie o tym, co się wydarzyło.
Twoje reakcje
Zwracaj uwagę na swoje reakcje – zarówno te fizyczne, jak i psychiczne. Nie wymachuj rękami, zbytnio nie gestykuluj, nie daj po sobie poznać, że jesteś zdenerwowany. Choć twoje serce zaczyna szybciej bić, poziom adrenaliny wzrasta, a dłonie zaczynają się pocić, spróbuj zachować spokój. Daj dziecku swoją siłę. Nie podkręcaj atmosfery, pomóż mu się uspokoić.
Wycofaj się
Jeśli twoje dziecko zaczyna się złościć, krzyczeć i tupać nogami, zrób krok w tył. Odsuń się, ale nie izoluj się całkowicie. Zdarza się, że jedynym skutecznym sposobem, który pomoże twojemu dziecku opanować negatywne emocje, jest właśnie wycofanie. Możesz dodać: "Pamiętaj, jestem, gdybyś się chciał przytulić".
Konsekwencje
Nigdy nie strasz dziecka konsekwencjami, bo złość to emocja, którą może być trudno opanować. Nie można za nią karać, nie można z jej powodu krzyczeć na dziecko. Jeśli jednak twoja pociecha w tym całym przypływie negatywnych emocji przeklina lub bije drugą osobę, koniecznie porozmawiaj z nią o przekraczaniu granic – oczywiście potem, na spokojnie.
Wzór
Staraj się być dobrym wzorem do naśladowania dla swojego dziecka. Pokaż mu, jak ty radzisz sobie ze złością. Kiedy masz gorszą chwilę, a maluch przychodzi do ciebie i prosi o zabawę, wytłumacz, że jesteś zdenerwowany, a kiedy się uspokoisz, spędzicie razem czas. Nie wybuchaj, nie krzycz, nie obwiniaj dziecka za swój gorszy nastrój.