O pamięci nie powinniśmy zapominać, brzmi dość przewrotnie, prawda? Pamięć warto trenować, rozwijać i doskonalić. Mózg można porównać do mięśnia, który ćwiczymy, podnosząc ciężary. Tak jak wizyta na siłowni poprawia twoją kondycję, tak pewne ćwiczenia korzystnie wpływają na twoją pamięć.
Jedną ze skuteczniejszych metod poprawy pamięci jest angażowanie się w czynności stymulujące mózg. Czytaj, rozwiązuj zagadki, krzyżówki, ucz się nowych umiejętności. Systematyczne ćwiczenia umysłowe pomogą zachować bystrość mózgu i poprawią pamięć.
Ilość i jakość snu odgrywają ważną rolę, korzystnie wpływają na twoją pamięć. By nie mieć problemów z zapamiętywaniem, powinieneś spać około 7-8 godzin dziennie (oczywiście możesz dłużej). Głęboki sen, nazywany fazą REM, wzmacnia ścieżki neuronowe i poprawia pamięć.
Nie bez znaczenia jest odpowiednia dieta, a dokładniej spożywanie pokarmów bogatych w przeciwutleniacze, kwasy tłuszczowe omega-3 i składniki odżywcze. W twoim codziennym menu powinny się znaleźć ryby, produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, orzechy.
Regularne ćwiczenia fizyczne nie tylko wpływają na naszą kondycję, ale także poprawiają pamięć i zdrowie psychiczne. Ćwiczenia aerobowe, czyli np. spacery, jazda na rowerze, na rolkach, pływanie poprawiają przepływ krwi do mózgu, co korzystnie wpływa na jego funkcjonowanie.
Stres, a w szczególności ten chroniczny, czyli przewlekły, który dotyczy niestety coraz większej liczby osób, może upośledzać naszą pamięć i zdolności poznawcze. Nie pozwól, by nerwy zawładnęły twoim życiem. Postaraj się temu przeciwdziałać. Stosuj różnego rodzaju techniki relaksacyjne, medytuj, głęboko oddychaj, ćwicz jogę. Zrób coś, by się odprężyć, zrelaksować i wyciszyć. Redukując stres, poprawiasz swoją koncentrację i pamięć.
Jeśli próbujesz zapamiętać wiele złożonych i skomplikowanych rzeczy, może się okazać, że coś przekręciłeś, pomieszałeś. W takim przypadku podziel jedną dużą informację, na kilka mniejszych, łatwiejszych do opanowania. To prosta i skuteczna technika, która ułatwia przetwarzanie i przechowywanie informacji. Te mniejsze rzeczy szybciej sobie przypomnisz.
Co ciekawe, to, jakie prowadzisz życie towarzyskie, również ma znaczenie. Regularne interakcje społeczne, spotkania ze znajomymi, angażowanie się w różnego rodzaju znaczące dyskusje pobudzą mózg do pracy i poprawią pamięć. Utrzymuj kontakt z przyjaciółmi, dołączaj do różnych grup, uczestnicz w nowych działaniach.
Utrzymywanie ładu i porządku poprawia koncentrację, co przekłada się na lepsze zapamiętywanie. Zacznij planować, zarządzać swoim czasem i obowiązkami. Używaj kalendarzy, notatników, urządzeń cyfrowych. Nie zaprzątaj sobie mózgu niepotrzebnymi informacjami, a zapamiętuj te najważniejsze.
Źródło skilledatlife.com
Czytaj także: https://dadhero.pl/289351,kiedy-dziecko-zaczyna-gromadzic-wspomnienia-wiek-ma-tu-male-znaczenie