Dzieci uwielbiają poznawać świat i odkrywać wszystkie jego zakamarki. Maluchy dotykają, oglądają, wkładają do ust. Wydają różne odgłosy, eksperymentują dźwiękiem. Każdego dnia dowiadują się czegoś nowego.
Zabawy sensoryczne odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Angażują pięć zmysłów – wzrok, węch, słuch, smak i dotyk, a także poprawiają zdolności motoryczne i językowe.
By poznać świat, otoczenie czy nawet zabawki, dzieci muszą dotknąć, powąchać, usłyszeć, a niekiedy i spróbować. Maluchy kręcą się w kółko, aż dostaną zawrotów głowy i upadną, a potem wstaną i spróbują jeszcze raz.
Podczas zabawy sensorycznej dzieci używają wielu zmysłów, niekiedy i wszystkich. Niemowlęta uczą się i rozwijają nowe połączenia w mózgu właśnie poprzez zabawę. Zabawy sensoryczne pozwalają dowiedzieć się więcej o otaczającym świecie, wspierają rozwój języka, uczą reakcji na bodźce.
Dotykanie powierzchni o różnych teksturach, słuchanie, smakowanie, sprawia wiele przyjemności. Dzieci zaczynają próbować nowych rzeczy, uczą się nieznanych im wcześniej pojęć, takich jak np. przeciwieństwa. Wykonują ćwiczenia polegające na porównywaniu, sortowaniu. Przedszkolaki poznają świat bardziej samodzielnie, bawią się instrumentami muzycznymi czy budują skomplikowane budowle z klocków.
Zabawa sensoryczna pomaga budować połączenia nerwowe w mózgu i zachęca do rozwoju umiejętności językowych i motorycznych. Pomaga dzieciom zrozumieć przyczynę i skutek. Poprawia zdolność zapamiętywania i obserwacji, zachęca do kreatywności.
Dzięki zabawom dotykowym dzieci poznają różne struktury, dowiadują się, czym jest różnica temperatur czy wibracje. Z kolei tarzanie się, skakanie, huśtanie przyczyniają się do rozwoju równowagi dziecka. Zmysł równowagi i ruchu pochodzi z układu przedsionkowego, który znajduje się w uchu wewnętrznym. Przyjmowanie różnych pozycji pomaga wzmocnić układ przedsionkowy poprzez aktywację receptorów w uchu.
Zabawy sensoryczne pomagają dziecku rozwijać świadomość przestrzenną własnego ciała. Zabawa dźwiękowa (choć nie jest uwielbiana przez rodziców) rozwija słuch i uczy rozróżniania dźwięków.
Zabawy sensoryczne rozwijają umiejętności motoryczne dziecka. Motoryka duża odpowiada za koordynację dużych grup mięśni i umożliwia np. chodzenie, bieganie. Z kolei małe zdolności motoryczne wymagają używania i koordynowania małych grup mięśni. Dzięki nim możemy np. pisać, zapinać guziki czy wiązać buty. Zabawy sensoryczne wiążą się z niezliczoną ilością korzyści, dlatego jak najczęściej (najlepiej codziennie) angażuj w nie dziecko.
Źródło: parents.com, oac-edu-au
Czytaj także: https://dadhero.pl/289783,zabawa-w-blocie-dlaczego-dzieci-lubia-bloto-sposob-na-zaburzenia-si