Dzieci są doskonałymi obserwatorami i potrafią wyłapać każdy, nawet najmniejszy szczegół. Obserwują, bacznie się przyglądają, a potem powielają zauważone zachowania. Najbardziej lubią podglądać rodziców, którzy bardzo często są ich autorytetem.
Pokaż swojemu dziecku, jak ważna jest punktualność. Przecież przybywanie na spotkanie na czas, niespóźnianie się na zajęcia czy nawet na spotkanie z przyjaciółmi świadczy o dobrym wychowaniu. To okazywanie szacunku drugiej osobie.
Jeśli nie możesz przyjść lub się spóźnisz, zadzwoń i poinformuj o tym osobę, z którą się umówiłeś. To zwykła uprzejmość, tak naprawdę to nic wielkiego. Regularne spóźnianie się, nie dość, że jest niekulturalne, to świadczy jeszcze o lekceważeniu drugiego człowieka.
Telefony, komputery, tablety – z roku na rok przytłaczają nas coraz bardziej. Coraz więcej czasu spędzamy przed tymi wszystkimi ekranami. Zdarza się, że nie potrafimy się z nimi rozstać nawet podczas jedzenia. To duży błąd, to złe zachowanie, którego nie powinieneś uczyć swojego dziecka.
Pokaż, że do nowych technologii podchodzisz z dużym rozsądkiem, na spokojnie. Postaraj się jak najmniej korzystać z telefonu, kiedy spędzasz czas z dzieckiem (najlepiej nie używaj go wtedy wcale). Uświadom, że relacje międzyludzkie są czymś zdecydowanie piękniejszym i cenniejszym.
Przyjrzyj się swoim nawykom żywieniowym. Spójrz, czy zdrowo się odżywiasz, zwróć uwagę na to, co pojawia się na twoim talerzu. Dbając o swoje zdrowie, uczysz tego samego swoje dzieci. Już przedszkolakowi możesz pokazać, że na wielu produktach znajdują się etykiety żywności.
Opowiedz jakie pokarmy i napoje powinniśmy wyeliminować, a których należy spożywać jak najwięcej. Troszcząc się o swoje zdrowie, dbasz o zdrowie swojego dziecka.
Każdemu rodzicowi zdarza się czasami okłamać swoje dzieci. Niekiedy są to kłamstwa w dobrej wierze, np. "Nie, nie mamy w domu słodyczy", niektóre kłamstwa nie są aż tak szkodliwe. Jednak te, które dziecko szybko rozszyfruje i te, którymi wyrządzasz mu krzywdę, mogą doprowadzić do braku zaufania. Uświadom swojemu dziecku, że kłamstwa są złe i sam postaraj się ich w jak największym stopniu (oczywiście w miarę możliwości) unikać.
Choć często mówimy o życzliwości, wybaczaniu to nie znaczy, że potrafimy je praktykować. Przyznanie się do błędu bywa bolesne, sprawia trudność, ale jest niezwykle potrzebne, wręcz uzdrawiające. Kiedy postąpisz źle, niewłaściwie, przyznaj się, przeproś i pokaż, że potrafisz wyciągać wnioski.
Źródło: cnbc.com
Czytaj także: https://dadhero.pl/292994,nie-chce-by-moje-dziecko-no-wlasnie-czego-nie-chcesz-dla-dziecka