Już od najmłodszych lat przyglądaj się zachowaniu i postępowaniu swojego dziecka. Kiedy zauważysz coś niepojącego, interweniuj. Jeśli nie chcesz, by twoje dziecko wyrosło na narcyza, który koncentruje się wyłącznie na sobie, zwróć uwagę na poniższe rzeczy. Jeśli dostrzeżesz którąś z nich, porozmawiaj, wytłumacz i naprowadź na dobrą ścieżkę. Oto 6 podtypów narcyzmu dziecięcego.
Tak naprawdę zdiagnozowanie osobowości narcystycznej u kogoś, kto nie skończył 18. roku życia, jest niemalże niemożliwe, co nie oznacza, że nie można wykryć tendencji i cech narcystycznych u dzieci i nastolatków.
Dzieci o narcystycznych cechach osobowości osiągają wysokie wyniki, ukrywają swoje słabości i niewiedzę. Starają się nie popełniać błędów i we wszystkim być najlepsze. Ta pogoń za sukcesem, za zajęciem pierwszego miejsca, staje się wręcz obsesją. Narcystyczne maluchy robią wszystko, by przyćmić innych, by wyróżnić się z tłumu. Przyjrzyj się swojemu dziecku, zobacz, czy za dobrymi ocenami, sukcesem nie kryją się problemy, lęki i słabości.
Dzieci o narcystycznych cechach osobowości mogą wyznaczać sobie wysokie, niemożliwe do osiągnięcia cele. Po co to robią? Takim zachowaniem chcą zwrócić na siebie uwagę. Pokazując, że z czymś sobie nie radzą, znajdują się w centrum.
Niektóre dzieci dokuczają, wręcz znęcają się nad innymi. Wykorzystują swoją emocjonalną przewagę i dominację nad innymi. Chcą, by inni się bali, by innych bolało. Dokuczają, kpią, wyśmiewają i dręczą. Lubią sprawować nad kimś władzę, bo dzięki temu czują, że są w centrum uwagi, są zauważeni. Zdarza się, że dzieci o narcystycznych cechach osobowości wydają się sympatyczne i charyzmatyczne, co sprawia, że wykrycie ich wad okazuje się być wyzwaniem.
Odważni narcyzi na pierwszy rzut oka wydają się hałaśliwi, energiczni i podekscytowani. Często w niekonwencjonalny sposób starają się zwrócić na siebie uwagę. Wraz z upływem lat mogą pojawiać się ryzykowne, niebezpieczne zachowania.
Ukryci narcyzi przeciwstawiają się typowemu narcystycznemu wizerunkowi. Zdają sobie sprawę ze swojej bezbronności, nie stawiają się w centrum uwagi, a zamiast tego zaprzyjaźniają się z osobą mającą wpływ na społeczeństwo. Będąc blisko wypływowej osoby (np. kolegi najbardziej lubianego i szanowanego w klasie), czują się równie ważni i potrzebni.
Narcyz manipulujący jest zdeterminowany i stara się, by wszystko poszło po jego myśli. Wykorzystuje inne dzieci i dorosłych, by osiągnąć swój cel, nie zważa przy tym na uczucia. To mali przywódcy, którzy lubią dominować i dowodzić grupą. Często są przewodniczącymi klasy lub samorządu szkolnego.
Źródło: higherperspectives.com
Czytaj także: https://dadhero.pl/291956,mlodsze-dzieci-maja-lepiej-a-moze-starsze-maja-wiecej-do-powiedzenia