Smutne dziecko
Złość u dziecka może objawiać się na różne sposoby. Jedne maluchy płaczą, drugie rzucają się na podłogę, jeszcze inne krzyczą i piszczą. fot. Alexander Dummer/Unsplash
Reklama.

Złość to skomplikowana emocja, z którą małemu dziecku może być trudno sobie poradzić. Często postrzegana jest jako coś złego, szkodliwego, co zdaniem Caitlin Slavens, nie jest do końca prawdą. Zdenerwowane i stawiające opór dziecko nie jest niewychowane. Ono potrzebuje wsparcia, pomocy, rozmowy. Oto trzy rzeczy, które zdaniem psychologa powinniśmy mówić dziecku, które nie radzi sobie z emocjami.

Widzę, że jesteś zły i rozumiem dlaczego

Złość u dziecka może objawiać się na różne sposoby. Jedne maluchy płaczą, drugie rzucają się na podłogę i wymachują rękami i nogami, jeszcze inne krzyczą i piszczą. Wybuch złości, agresja czy drażliwość mówią jedno – dziecko sobie z czymś nie radzi, nie może czegoś zaakceptować, zrozumieć i potrzebuje twojej pomocy.

Te negatywne emocje przytłaczają i tłamszą malucha. Wydaje mu się, że są niesprawiedliwe. Nie zostawiaj dziecka samego sobie, a pokaż, że widzisz, słyszysz i rozumiesz. Kiedy poczuje, że jesteś po jego stronie i że może na ciebie liczyć, zacznie się wyciszać, uspokajać i poczuje się bardziej komfortowo.

Obchodzi mnie to, co czujesz i pomogę ci przez to przejść

Niektórzy rodzice boją się negatywnych emocji, które mogą towarzyszyć dziecku. Za wszelką cenę starają się je zagłuszyć czy zlekceważyć. Udają, że nic się nie dzieje, że nie ma się nad czym rozdrabniać. W chwilach smutku i złości nigdy nie zostawiaj malucha samego. Pokaż mu, że stanowicie zespół, że zawsze pomożesz mu przejść przez małe i większe emocje. Bądź liderem, przewodnikiem, który wspiera i nigdy nie przechodzi obojętnie.

Jak duży jest twój gniew?

Caitlin Slavens przyznaje, że to pytanie jest jej ulubioną strategią, która polega na uzewnętrznianiu emocji. Dzieci, a w szczególności te, które mają głębokie uczucia, często nie chcą się przyznać się do odczuwania negatywnych emocji. Zachęć swojego malucha do wyjścia ze strefy komfortu, do obserwowania emocji, które się w nim pojawiają.

Kiedy nauczy się rozpoznawać to co czuje, o wiele łatwiej będzie mu nad wszystkim przejąć kontrolę. Jeśli maluch ma problem z opanowaniem negatywnych emocji, pokaż mu jak sobie pomóc i w tym całym chaosie zachować spokój.

Źródło: cnbc.com

Czytaj także: