Jeśli twoje objawy wskazują na obniżony poziom testosteronu, wykonaj specjalne badania. Dzięki nim dowiesz się, czy nie potrzebujesz leczenia farmakologicznego. W przypadku, gdy takowe nie jest wymagane, zastosuj naturalne metody, które pomogą ci zwiększyć poziom męskiego hormonu.
Regularna aktywność fizyczna zwiększa poziom testosteronu w organizmie. W 2020 roku przeprowadzono analizę, w której pod uwagę wzięto 48 różnych badań. Wyniki dowiodły, że po jednym treningu poziom testosteronu nieznacznie wzrósł, jednak już po godzinie wrócił do wartości wyjściowych. Z kolei inne badania, w których wzięło udział 15 mężczyzn, potwierdziły, że trening interwałowy o wysokiej intensywności ma korzystny wpływ na poziom testosteronu.
– Ćwiczenia, zwłaszcza trening oporowy, stymulują hormony budujące mięśnie, w tym testosteron – mówi dr Himanshu Arora.
Od 50 proc. do 80 proc. mężczyzn otyłych zmaga się z niskim poziomem testosteronu. Jak twierdzi dr Arora, komórki tłuszczowe przekształcają testosteron w estrogen, a tym samym jego poziom spada. Osoby z większą zawartością tkanki tłuszczowej powinny dążyć do zrzucenia zbędnych kilogramów, co pomoże przywrócić prawidłowy poziom testosteronu.
Analiza, jaka została przeprowadzona w 2013 roku, w której zabrano wyniki 24 badań, wykazała, że zarówno dieta niskokaloryczna, jak i chirurgia bariatryczna podwyższają poziom testosteronu u mężczyzn z nadwagą lub otyłością.
Kolejne badania dowodzą, że suplementacja witaminy D i cynku może zwiększyć poziom testosteronu, bowiem każde z nich odgrywa istotną rolę w produkcji wspomnianego hormonu. Komórki w jądrach posiadają receptory witaminy D, a ich aktywacja działa jak włącznik produkcji testosteronu. Cynk z kolei powoduje uwalnianie hormonu, który motywuje jądra do wytwarzania testosteronu.
Warto jednak podkreślić, że jedno z badań opublikowanych w czasopiśmie "Nature Medicine" wykazało, że mężczyźni, którzy mieli odpowiednią ilość cynku w diecie, nie zauważyli wzrostu poziomu testosteronu po rozpoczęciu suplementacji.
Naukowcy zajmujący się snem nie mają w tym przypadku żadnych wątpliwości – by zwiększyć poziom testosteronu, należy zapewnić organizmowi od 7 do 9 godzin snu na dobę. Przeprowadzono badanie, w którym udział wzięło 10 zdrowych mężczyzn. Badanie trwało 11 nocy. Przez 3 noce mężczyźni spali przez 10 godzin, a kolejne 7 nocy jedynie po 5 godzin. Pod koniec badania poziom testosteronu u mężczyzn spadł od 10 do 15 proc.
Stres niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, a także na produkcję testosteronu. Kortyzol, hormon uwalniany przez organizm pod wpływem stresu, działa jak wyłącznik produkcji testosteronu. Badanie opublikowane w czasopiśmie "Aerospace Medicine and Human Performance" dowodzi, że po dwutygodniowym szkoleniu w zakresie przetrwania, żołnierze z Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych zaobserwowali znaczny spadek testosteronu.
Źródło: fatherly.com
Czytaj także: https://dadhero.pl/284925,czym-jest-testosteron-dlaczego-ten-hormon-jest-tak-wazny-dla-mezczyzny