Życie z nastolatkiem pod jednym dachem często okazuje się sporym wyzwaniem. To czas buntu, trzaskania drzwiami, dosadnego wyrażania swojego zdania, a niekiedy także i ignorowania zdania rodziców. Jak radzić sobie z takim zachowaniem i jak nawiązać z "buntownikiem" lepszy kontakt?
Reklama.
Reklama.
Jak nakłonić nastolatka do zmiany? Co zrobić, by zaczął z nami rozmawiać i opowiadać o swoich problemach? To pytania, które wielu rodzicom spędzają sen z powiek. Zmiana z dnia na dzień jest niemożliwa. To nieustanna praca wymagająca wysiłku i zaangażowania. Oto 5 sposobów, dzięki którym być może staniesz się bezpieczną "przystanią" dla swojego nastolatka.
Naprawdę słuchaj
Często słuchamy, by się czegoś dowiedzieć, by zebrać informację. Staramy się wyciągnąć od naszego dziecka jak najwięcej, by wiedzieć, co się u niego dzieje. Jednak co innego powinno podczas rozmowy odgrywać kluczową rolę. Nie chęć zdobycia informacji, ale próba zrozumienia, wsparcia, pomocy.
By nakłonić nastolatka do zwierzeń, otwarcia się i opowiadania o swoich uczuciach, musisz zacząć słuchać, ale tak naprawdę. Tak, żeby spróbować zrozumieć. Twoje dziecko musi mieć świadomość, że jesteś po jego stronie, a nie, że zdobyte informacje wykorzystasz przeciwko niemu.
Szczerze pytaj
Musisz sobie uświadomić jedno – tak naprawdę nie wiesz, przez co przechodzi twoje dziecko. Z czym mierzy się w szkole, jakie ma relacje z rówieśnikami, co mu przeszkadza, a z czego czerpie radość. Zadając szczere i przemyślane pytania, możesz to zmienić. Załóż, że dzięki uzyskanym odpowiedziom możesz się wiele nauczyć. Jeśli do tej pory interesowała cię głównie szkoła i wyniki w nauce, zmień podejście.
Nie osądzaj
Jednym z wyzwań, przed którym stają rodzice chcący nakłonić nastolatka do zwierzeń, jest wstrzymanie się z osądami. Choć słuchanie niepokojących historii, które opowiada nam nasze dziecko, budzi wiele emocji, to warto się zatrzymać i nieco wycofać. Kiedy chcesz wkroczyć ze swoimi złotymi radami i powiedzieć, co należy zrobić – powiedz sobie stop.
Bądź bezpieczną przystanią, osobą, której twoje dziecko może się zwierzyć, a nie sędzią, który chce wymierzyć sprawiedliwość. Pracuj nad sobą, negatywne opinie zachowaj dla siebie.
Mów prawdę
Prawda jest najważniejsza. Ważne, by umieć ją powiedzieć w odpowiedni sposób. Jednak zanim podzielisz się swoją opinią, zapewnij nastolatkowi przestrzeń tak, by czuł się wysłuchany i zrozumiany. Nie wtrącaj się, nie osądzaj, ale delikatnie podziel się swoją opinią. Z pokorą, nie arogancją, powiedz, co myślisz. Zrób to w sposób, który go nie zrani ani nie urazi.
Nie wyśmiewaj
Kluczem do sukcesu często okazuje się stworzenie środowiska, w którym rodzic z odniesionej porażki nie wyciąga konsekwencji, a słabości nie wyśmiewa. Bądź ojcem, który nie wymaga doskonałości, który pozwala popełniać błędy. Pozwól, by twoje dziecko ci zaufało, nie tylko dlatego, że jesteś jego rodzicem, ale dlatego, że jesteś jego prawdziwym przyjacielem.