Manipulator ukrywa swoje intencje i sprawia, że w naszej głowie zaczynają pojawiać się wątpliwości. Jego zachowania niosą za sobą negatywne konsekwencje, które niekiedy mają wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Oto 7 rzeczy, które mówią ludzie chcący nami manipulować.
To zwrot bardzo często stosowany przez manipulatorów, którzy chcą powiązać swoje decyzje i działania bezpośrednio z uczuciami drugiej osoby. Jednoznacznie sugerują, że odmowa wiąże się z brakiem miłości, troski i szacunku. Manipulator chce wzbudzić poczucie winy, a tym samym ma nadzieję, że takim zachowaniem sprawi, że po prostu ulegniesz.
Uogólnianie i stosowanie słowa "wszyscy" to kolejna taktyka stosowana przez manipulatorów. Osoba, która mówi: "Wszyscy uważają, że to dobra decyzja", próbuje wywołać na tobie presję i strach przed izolacją. Tymi słowami chce wymusić dostosowanie się do jej poglądów i celów.
Manipulatorzy często udają, że są szczerzy i mają dobre intencje. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. To technika manipulacji mająca na celu zmniejszenie twojej pewności siebie lub postrzegania danej rzeczy. Zdaniem manipulatorów, każdy, kto będzie miał odmienne zdanie, nie potrafi stawić czoła "rzeczywistości".
Takie słowa od razu wzbudzają poczucie winy i sieją zamęt w głowie. Manipulator często przypomina o rzeczach, które zrobił dla ciebie w przeszłości. Chce ci jednoznacznie pokazać, że jesteś mu coś winien za te wszystkie dobre uczynki. Choć wdzięczność jest czymś ważnym, to nie należy traktować jej jako karty przetargowej.
Manipulator często insynuuje, że nikt inny nie rozumie cię tak, jak on. Tym samym próbuje odizolować cię od otoczenia. Chce sprawić, byś był od niego zależny. Takie słowa mają na celu sprawienie, byś poczuł się zrozumiany, doceniony.
Poprzedzenie prośby tymi słowami sprawia, że czujesz się zobowiązany do pomocy lub dostosowania się. Manipulator sugeruje, że niezbyt chętnie zadaje ci to pytanie, udaje, że czuje się niezręcznie, ale ma nadzieję, że będziesz otwarty na jego prośby i sugestie. Jeśli odmówisz, poczujesz, że popełniłeś błąd. Będzie ci towarzyszyło poczucie winy.
Umniejszanie uczuciom sprawia, że zaczynasz wątpić w swoje racje. Nie jesteś przekonany, czy to, co mówisz lub robisz, ma sens. Jeśli manipulator mówi ci, że jesteś zbyt emocjonalny, że przesadzasz, to w przyszłości szybciej porzucisz swoje zastrzeżenia i obawy. To doskonały sposób na zdewaluowanie uczuć i sprawienie, by punkt widzenia manipulatora wydawał się bardziej uzasadniony.
Źródło: Awarenessact
Czytaj także: https://dadhero.pl/285593,w-taki-sposob-narcystyczni-rodzice-niszcza-poczucie-wartosci-wlasnych-dzieci