Wychowanie dziecka w pojedynkę to niełatwe zadanie. Dla wielu ojców przytłaczający może okazać się fakt, że zewsząd napływają informacje dotyczące tego, jak ważny wpływ na rozwój dziecka ma mama. Jesteś ojcem, który w pojedynkę zajmuje się swoją pociechą? Mamy dla ciebie kilka ważnych wskazówek.
Reklama.
Reklama.
Rola ojca w życiu dziecka jest równie istotna co matki. Najlepiej, by w wychowaniu uczestniczyli oboje rodzice. Zdarza się, że to niemożliwe i cała odpowiedzialność spoczywa tylko na jednym z nich. Samotne wychowywanie to spore wyzwanie logistyczne i organizacyjne. Niekiedy rodzic może poczuć się niewystarczający. Jeśli sam zajmujesz się swoją pociechą, nie zapomnij o poniższych rzeczach.
Zwróć uwagę na słowa
Słowa, których używasz, zdania, które wypowiadasz, mają ogromny wpływ na wychowanie twojego dziecka. To ty jesteś najważniejszą osobą w jej życiu, to twojego głosu słucha najczęściej. Nacechowane negatywną energią słowa mogą odbić się niekorzystnie na twoim dziecku. Pamiętaj, że to tylko wyłącznie ty przygotowujesz grunt i budujesz fundament, od którego uzależniony jest jego dalszy rozwój.
Dużo rozmawiaj
Jeśli jesteś ojcem, który samotnie wychowuje swoje dziecko, to najprawdopodobniej wytworzyła się między wami wyjątkowo silna, nierozerwalna wieź. Twoje dziecko potrzebuje twojej obecności i szczerych, prawdziwych rozmów. Rozmawiajcie i słuchajcie siebie nawzajem. Nie przerywaj, a angażuj się w rozmowę, zadawaj pytania. Zapewnij dziecku poczucie bezpieczeństwa i pokaż, że jest dla ciebie najważniejsze na świecie.
Bądź odpowiedzialny i ucz odpowiedzialności
Postaraj się być odpowiedzialnym ojcem i naucz odpowiedzialności swoje dziecko. Wyznacz granice, których nie można przekraczać. Ustal zasady, jakie obowiązują w waszym domu. Bierz odpowiedzialność za swoje czyny i pokaż, jakie to jest ważne. Dotrzymuj słowa i spraw, by twoje dziecko wiedziało, że zawsze może na tobie polegać.
Pokaż, czym jest wdzięczność
Najprawdopodobniej są dziesiątki, jak nie setki, rzeczy, które utrudniają ci życie. Wywołują złość, żal, smutek. Jednak większość z nich może skłonić cię do praktykowania wdzięczności. Jesteś zmęczony i nie chce ci się robić obiadu? Pomyśl sobie, jakie masz szczęście, że masz dziecko, z którym wspólnie możesz zasiąść do stołu.
Znajdź ważne osoby
To ty jesteś najważniejszą osobą w życiu dziecka, nie pozwól jednak, byś był tylko tą jedyną. Wpuść do waszego życia kilka "cennych" osób, np. babcię, dziadka, ciocię, którzy będą dawać twojemu dziecku dobry przykład. Nie zamykaj siebie i swojej pociechy w szczelnej bańce, do której nie będzie dostępu powietrza.