Silne psychiczne dzieci potrafią stawić czoła wyzwaniom i przeciwnościom losu. Mają pewnego rodzaju odporność, która pomaga im się podnieść po porażce. Budowanie siły psychicznej to pozbycie się złych nawyków i budowanie dobrych. Praca powinna trwać do tego momentu, aż pewne zachowania staną się dla dziecka normalne. Oto 5 rzeczy, których nie robią silne psychicznie dzieci.
Dzieci często boją się spróbować czegoś nowego. Obawiają się, że coś im się nie uda, że w danej dziedzinie nie będą wystarczająco dobre. Zdarza się, że spróbują czegoś jeden raz i natychmiast się poddają. Kiedy nie idzie im dobrze, zniechęcają się i rezygnują.
Próbowanie nowych rzeczy może otworzyć dziecko na nowe umiejętności, uczy, jak radzić sobie z trudnościami. Silne psychicznie dzieci nie unikają wyzwań, nie boją się niepowodzeń.
Strach przed przyznaniem się do błędu sprawia, że dzieci za wszelką cenę próbują go zatuszować. Robią wszystko, by rodzice nie dowiedzieli się o porażce. Dziecko powinno zrozumieć, że popełnianie błędów jest w porządku. Nikt nie jest idealny i nikt nie robi wszystkiego perfekcyjnie. Silnie psychiczne dzieci nigdy nie ukrywają błędów, a potrafią się do nich przyznać. Jednak co ważne, od razu wyciągają wnioski i próbują naprawić to, co zrobiły źle.
Dziecku, które poniosło porażkę, w pierwszej kolejności powinniśmy pozwolić wyrazić smutek, a w drugiej pomóc zaakceptować rozczarowanie. Choć pocieszanie jest bardzo kuszące, to warto się go wystrzegać.
Pomóż dziecku zrozumieć uczucia i zaakceptować to, co się stało. Nie pozwól jednak, by się nad sobą użalało i zbyt długo rozpamiętywało to, co się wydarzyło. Nie dopuść również do tego, by dziecko mówiło o sobie negatywne zwroty, np. "Jestem najgłupszym dzieckiem na świecie".
Poniżanie i obrażanie innych ludzi jest oznaką niskiej samooceny. Jeśli twoje dziecko wyśmiewa i dyskredytuje innych, spróbuj dotrzeć do źródła negatywnych uczuć. Może zostało kiedyś zawstydzone, może chce zwrócić na siebie czyjąś uwagę. Następnie wytłumacz dziecku, jak poradzić sobie z zaistniałą sytuacją.
Presji rówieśników stosunkowo łatwo ulec. Wiele dzieci nie potrafi słuchać swojego wewnętrznego głosu, kiedy inni mówią zupełnie coś innego. Pomóż dziecku zyskać pewność siebie. Odgrywajcie scenki, ćwiczcie sytuacje, w których ktoś namawia je do zrobienia czegoś, co jest niezgodne z jego przekonaniami.
Źródło: CNBC
Czytaj także: https://dadhero.pl/292177,jak-reagowac-gdy-dziecko-popelni-blad-bledy-to-nie-koniec-swiata