Kłótnia
Właściwy sposób komunikacji i chęć pójścia na kompromis pomoże uniknąć sprzeczek. fot. BuonoDelTesoro/Pixabay
Reklama.

Ponoć kto się lubi, ten się czubi. Na pewno jest w tym wiele prawdy. Jednak zbyt częste i nierozwiązane konflikty mogą doprowadzić do rozstania. Jak temu zaradzić? Właściwy sposób komunikacji i chęć pójścia na kompromis pomogą zbudować zdrową relację. By wzmocnić więź, czasami wystarczy naprawdę niewiele.

O co się kłócimy?

O teściową

Kłótnie związane z osobą teściowej, zdarzają się w wielu związkach. Wtrącająca się i starająca się dyrygować wszystkim "mama", niejednego potrafi wyprowadzić z równowagi. Uważa, że wszystko wie lepiej. Zamiast kłócić się z drugą połówką, zwróć się bezpośrednio do sprawczyni całego zamieszania. Powiedz wprost, co ci się nie podoba, co sprawia ci przykrość i z czym się nie zgadzasz.

O pieniądze

Zdarza się, że chcemy na coś wydać pieniądze, a od drugiej połówki słyszymy "nie stać nas na to". Choć możemy zdawać sobie sprawę z tego, że ma rację, to i tak dajemy się ponieść emocjom. Kłótnia nieunikniona. Jak temu zaradzić? Z wyprzedzeniem stwórz budżet uwzględniające wszystkie wydatki. Oblicz, ile możesz, na co wydać. Trzymaj się wyliczeń, a być może uda ci się odłożyć potrzebne pieniądze.

O miejsce

Jedno z was chce spędzić weekend w domu, drugie marzy o dwudniowym wyjeździe za miasto. Nie ma innego rozwiązania jak pójście na kompromis. Tym razem ty ustąpisz, następnym razem druga osoba.

O prezenty

Na urodziny kupiłeś swojej drugiej połówce naprawdę wartościowy prezent, a ty dostałeś skarpetki. Choć starasz się nie dać tego po sobie poznać, jesteś naprawdę rozczarowany. Za kilka dni otwarcie mówisz, co o tym myślisz. Kłótnia gotowa. By uniknąć nieporozumień, ustalcie kwotę, jaką będziecie przeznaczać na różnego rodzaju prezent.

O dzieci

Jedno z was jest bardziej wymagające w stosunku do dzieci, drugie uwielbia je rozpieszczać. Jak znaleźć wyjście z sytuacji? Jedynym rozwiązaniem jest szczera rozmowa. Wspólnie ustalcie zasady, wypracujcie model wychowania. Przedyskutujcie, co można, a czego nie waszym dzieciom. Pomyślcie, jak zaspokoić ich potrzeby, ale bez nadmiernego rozpieszczania.

O czas

Zdecydowanie za dużo czasu spędzasz w pracy. Słyszysz, że zaniedbujesz rodzinę, że nie masz dla niej czasu. Jednak tak naprawdę wszystko robisz dla niej, by żyło wam się lepiej. Nie chcesz się martwić o przyszłość. Pokaż swoim bliskim, że są dla ciebie najważniejsi. Każdą wolną chwilę postaraj się spędzić z nimi, a nie np. przed telewizorem. Zaplanuj wspólne wyjścia, rozrywki, atrakcje.

Źródło: Yourtango

Czytaj także: