Dzieci wywracają życie do góry nogami. Z dnia na dzień zmieniają się priorytety, oczekiwania, marzenia. Kiedy pojawia się dziecko, całą swoją uwagę koncentrujemy na nim, zapominając o sobie, o swoim związku, małżeństwie. Zaniedbywanie drugiej połówki to jeden z częściej popełnianych błędów.
Reklama.
Reklama.
Byłeś w związku jeszcze przed pojawieniem się dziecka i jeśli nic się nie zmieni, będziesz w nim wtedy, gdy twoja pociecha opuści rodzinne gniazdo. Jeśli nie potraktujesz swojego małżeństwa priorytetowo, gdy dzieci będą małe, trudno będzie ci ożywić relację wtedy, gdy się wyprowadzą. Dlaczego nie powinniśmy zaniedbywać małżeństwa po narodzinach
dziecka?
Wzmocnienie
Każdy związek składa się z trzech różnych relacji – kochankowie, przyjaciele, partnerzy, którzy wspólnie wychowują dzieci i prowadzą dom. Kiedy na świecie pojawia się dziecko, partnerstwo nabiera zupełnie innego znaczenia. Osoby będące w związku mogą zapomnieć o uczuciu, które je połączyło, a koncentrują się na tym, kto nakarmi dziecko, kto przewinie, zawiezie do lekarza.
Nadmierne skupianie się na rodzicielstwie sprawia, że zapominamy o życiu erotycznym. Nawet po narodzinach dziecka część energii i czasu powinniśmy poświęcić związkowi, intymności, erotyzmowi. Ważne, by wzmocnić naszą relację.
Zdrowe środowisko dla dzieci
Dorastające dzieci przyglądają się, jak rodzice odnoszą się do siebie, jak się w stosunku do siebie zachowują. Szybko wyłapują, czy łączy ich coś więcej, czy są ze sobą szczęśliwi. Kiedy relacja będzie pełna miłości, wrażliwości, delikatności, to już od najmłodszych lat dzieci będą uczyły się, jak wygląda i na czym opiera się prawdziwy, zdrowy związek.
Kiedy rodzice będą jedynie partnerami, którzy zajmują się domem i wychowaniem, to dzieci szybko zauważą, że relacja ta koncentruje się głównie na przetrwaniu, wydajności i produktywności, a nie na rozwoju emocjonalnym.
Zdrowa intymność
Najcenniejszym prezentem, jaki możesz ofiarować swojemu dziecku, są szczęśliwi rodzice, pozostający ze sobą w zdrowym związku. Pokaż swojemu dziecku, jak ważna jest miłość do drugiej osoby. Jak istotną rolę odgrywa bliskość, intymność. Dzięki temu ukształtujesz w nim przekonanie, że zdrowa intymność jest czymś pozytywnym, pożądanym.
Pokażesz również, że zbudowanie szczęśliwej relacji jest ciężką pracą, a nie czymś, co przychodzi bez większego problemu. Dzięki tej wiedzy twoje dziecko w późniejszym życiu będzie wiedziało, czym jest szacunek, docenienie i bliskość.
Prawidłowy rozwój
Dziecko będące nieustannie w centrum uwagi rodzica będzie poniekąd zaangażowane w jego zadowolenie. Będzie czuło, że to od niego uzależnione jest czy mama, tata czują się szczęśliwi. Taka sytuacja jest zbyt obciążającą dla dziecka. Nadmierne zaangażowanie w życie rodzica może wiązać się z wieloma negatywnymi skutkami.
Starsze dziecko świadomie może rezygnować ze swojego życia, spotkań z przyjaciółmi tylko po to, by spędzić czas z rodzicem i by go zadowolić. Dziecko rozwija w sobie poczucie odpowiedzialności za rodzica. Zadowalanie innych skutkuje rezygnacją ze swoich uczuć i pragnień. Jeśli rodzice nadadzą priorytet swojemu związkowi, dziecko będzie wiedziało, czuło, że to partner zaspokaja potrzeby emocjonalne i jest odpowiedzialny za szczęście.
Długoterminowa inwestycja
Inwestowanie w związek to inwestowanie w siebie. To miłość, przyjaźń, spełnienie, szczęście, uśmiech, towarzystwo. Im więcej zainwestujesz w swój związek, tym relacja ta będzie mocniejsza i piękniejsza.