
Nienawiść może doprowadzić do niskiej samooceny czy utraty pewności siebie. Często wiąże się ze wstydem, strachem, poczuciem winy. To silne uczucie niekiedy znacznie komplikuje nasze życie. Niezwykle istotne, abyśmy zrozumieli, jak negatywny wpływ na nasze zdrowie ma nienawiść i znaleźli sposób, dzięki któremu będziemy mogli się od niej uwolnić.
Nienawiść a mózg
Nienawiść ma negatywny wpływ na zdrowie naszego mózgu, zakłóca regulację emocji. Długotrwałe uczucie nienawiści może doprowadzić do "samozniszczenia", wpływa na naturalne procesy zachodzące w organizmie oraz narządy. Wiąże się ze spiralą negatywnych emocji, które zakłócają nasze samopoczucie. Trwała nienawiść może przyczynić się do wytworzenia niezdrowych ścieżek neuronowych.
Przeprowadzone badania neurologiczne dowodzą, że stymuluje również obszar odpowiedzialny za planowanie i wykonywanie. Kiedy mechanizm obronny aktywuje się, możemy zachowywać się agresywnie. Pobudzone zostają również obszary mózgu związane z niepokojem i strachem.
Nienawiść może doprowadzić do chęci walki lub ucieczki. To silne uczucie zwiększa poziom kortyzolu i adrenaliny, hormonów, które wyczerpują nadnercza, co może doprowadzić do bezsenności, przybierania na wadze czy nawet rozwoju depresji.
Nienawiść a stres
Nienawiść wiąże się z większym poziomem stresu – zwiększa poziom kortyzolu i adrenaliny. Napędza cykl chronicznego stresu, co może doprowadzić do stanów zapalnych. Wysoki poziom kortyzolu utrzymujący się przez dłuższy czas może przyczynić się do zwiększenia poziomu cholesterolu we krwi, trójglicerydów, wzrostu ciśnienia krwi czy częstszych bóli głowy. Nieustanna nienawiść wywołuje reakcję stresową, co może doprowadzić do szybszego oddychania, pocenia się, a nawet podwyższonej temperatury ciała.
Jak pozbyć się nienawiści, by zmniejszyć stres? Jeśli nienawiść wiąże się ze stresem, warto nauczyć się odpuszczać. Skupianie się na oddechu może okazać się bardzo pomocne. Głębokie, świadome oddychanie pomaga się uspokoić, wyciszyć, zmniejsza gniew i napięcie towarzyszące nienawiści.
Nienawiść a wyczerpanie emocjonalne
Nienawiść wiąże się z wrogością i negatywnością, które znacznie osłabiają naszą energię emocjonalną. Mogą doprowadzić do zmęczenia emocjonalnego i wyczerpania. Wyczerpanie emocjonalne może wiązać się z utratą motywacji, drażliwością, problemami ze snem czy poczuciem beznadziejności.
Nienawiść a relacje międzyludzkie
Nienawiść może doprowadzić do samotności i izolacji. To negatywne uczucie prowadzi do obniżenia satysfakcji, jaką czerpiemy z bycia w związku, co może negatywnie wpłynąć na jakość naszej relacji. Wiąże się z częstszymi konfliktami, mniejszym zaufaniem, zakłóceniem więzi społecznych. Wpływa na problem z okazywaniem empatii i zrozumienia.
Źródło: Powerofpositivity