Nieporozumienia w życiu się zdarzają. Tylko ten, kto nic nie robi, nie popełnia błędu. Są jednak ludzie, którzy zawsze muszą mieć rację i nie potrafią przyznać się do tego, że postąpili w niewłaściwy sposób.
Reklama.
Reklama.
Każdy z nas, przynajmniej raz w życiu zrobił coś, co okazało się być błędnym postępowaniem. Jedni do porażki i niepowodzenia przyznają się bez problemu, inni nie potrafią się z tym pogodzić. Nieprawdopodobne jest to, ile energii i wysiłku może kosztować proste wyznanie – tak, masz rację, popełniłem błąd. Dlaczego niektórym przychodzi to z takim trudem?
Strach i obawa przed konsekwencjami
Strach jest jedną z częstszych przyczyn. Sprawia, że nie potrafimy przyznać się do błędu, unikamy wyjawienia prawdy. Strzeżemy jej niemalże jak ognia. Boimy się, że stracimy reputację w oczach innych, na którą przecież tak długo pracowaliśmy. Nie chcemy utracić wiarygodności i obawiamy się wszelkich konsekwencji, jakie mogą być związane z przyznaniem się do winy.
Dbanie o wizerunek
Niektórzy wręcz do przesady dbają o swój wizerunek. Starają się zaprezentować swoją osobę w jak najlepszym świetle. Ci, którzy nie mają poczucia własnej wartości, nie są pewni siebie, obawiają się, że "wyjdą na głupca".
Enneagram, czyli system opisujący dziewięć typów osobowości, mówi, że jeśli utkniemy w naszej osobowości, to nie mamy pełnego dostępu do naszej wewnętrznej mądrości i pogrążamy się w strachu. W takim przypadku nie potrafimy przyznać się do błędu.
Brak samoświadomości
Brak samoświadomości to kolejny, bardzo toksyczny, powód, który sprawia, że nie potrafimy przyznać się do błędu. Osoby, którym brakuje samoświadomości, mogą mieć problem z autorefleksją. Często nie zdają sobie sprawy, w jaki sposób ich działania wpływają na innych. Nie zapominajmy o wstydzie, perfekcjonizmie i chęci uniknięcia konfliktów.
Wielkie ego
Kolejną grupą osób, która ma trudności z przyznaniem się do popełnionego błędu, jest ta z wielkim ego. Często wszystkiemu winna jest arogancja, pycha i fałszywa pewność siebie, która mylona jest z siłą psychiczną. Osoby o wielkim ego nie przyjmują informacji niezgodnych z ich przekonaniami.
Narcyzm
Osoby z osobowością narcystyczną są bardzo wrażliwe i dużą wagę przywiązują do oceny innych. To ludzie, których bardzo łatwo urazić, co ma duży wpływ na ich relację z otoczeniem. Narcyzi starają się wypaść zawsze jak najlepiej, dlatego tak trudno przyznać im się do popełnionego błędu. Muszą być najlepsi, niezależnie od faktów.