Domowe sposoby na wszy. To mit, że pojawiają się tylko przy braku higieny

Klaudia Kierzkowska

28 sierpnia 2023, 14:24 · 2 minuty czytania
Wszawica może dotknąć każdego, jednak najczęściej pojawia się u dzieci. Nie musi oznaczać zaniedbań w higienie. Do zakażenia dochodzi dość szybko. Niekiedy wystarczy, by jeden maluch w żłobku czy przedszkolu miał wszy, by po kilku dniach zmagała się z nimi cała grupa.


Domowe sposoby na wszy. To mit, że pojawiają się tylko przy braku higieny

Klaudia Kierzkowska
28 sierpnia 2023, 14:24 • 1 minuta czytania
Wszawica może dotknąć każdego, jednak najczęściej pojawia się u dzieci. Nie musi oznaczać zaniedbań w higienie. Do zakażenia dochodzi dość szybko. Niekiedy wystarczy, by jeden maluch w żłobku czy przedszkolu miał wszy, by po kilku dniach zmagała się z nimi cała grupa.
Tłuszcz sprawia, że wszy się duszą, co uniemożliwia gnidom przeobrażenie się w dorosłą postać. fot. Aykuli/Pixabay
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Jak walczyć z wszawicą? Istnieją domowe, naprawdę skuteczne sposoby pomagające uporać się z wszami. Są w pełni bezpieczne, nie powodują skutków ubocznych, dlatego można stosować je nawet u małych dzieci. Choć mają one wielu zwolenników, to niektórzy twierdzą, że 100 proc. skuteczność przynoszą wyłącznie preparaty z apteki.


Olejki eteryczne

Znajomość domowych sposobów może pomóc w walce z pasożytami. Jednym z nich są olejki eteryczne. Do tych najskuteczniejszych należą np. olejek herbaciany, eukaliptusowy, lawendowy czy anyżowy. Olejek zmieszaj z oliwą z oliwek i dokładnie wetrzyj we włosy i skórę głowy dziecka. Pozostaw na około 30-40 minut, a następnie dokładnie umyj włosy i specjalnym grzebieniem dostępnym w aptece wyczesz wszy. Pamiętaj, by nigdy nie stosować nierozcieńczonych olejków!

Oliwa z oliwek

Tłuszcz sprawia, że wszy się duszą, co uniemożliwia gnidom przeobrażenie się w dorosłą postać. Delikatnie podgrzaną oliwę wcieramy we włosy i skórę, a następnie przykrywamy czepkiem kąpielowym. Po upływie kilku godzin dokładnie myjemy włosy i wyczesujemy wszy specjalnym grzebieniem.

Czosnek

Kolejnym domowym sposobem jest jakże popularny w polskiej kuchni czosnek. Kilka ząbków czosnku, a najlepiej całą główkę dokładnie rozgniatamy lub przeciskamy przez praskę. Do czosnku dodajemy ciepłą wodę, około pół litra. Mieszankę odstawiamy na noc. Wodę z czosnkiem przecedzamy przez sitko i przelewamy do spryskiwacza. Włosy i skórę głowy dokładnie spryskujemy, zakładamy czepek foliowy. Po 8-10 godzinach myjemy włosy.

Ocet jabłkowy

Kolejnym skutecznym sposobem jest ocet jabłkowy. Wystarczy przygotować mieszankę, składającą się z ciepłej wody i octu (3:1). Miksturę dokładnie wcieramy we włosy i skórę głowy dziecka. Zabieg ten powinniśmy powtórzyć kilka razy w ciągu doby.

Majonez

Choć to dość kontrowersyjny i nieco zaskakujący sposób, to często okazuje się bardzo skuteczny. Majonez, który dokładnie wetrzemy we włosy, podobnie jak olej, odetnie gnidom i wszom dostęp do tlenu. Pasożyty się uduszą. By osiągnąć lepszy efekt, głowę warto przykryć foliowym czepkiem. Po kilku godzinach myjemy włosy i wyczesujemy grzebieniem.

Produkty z apteki

Jeśli domowe sposoby zawodzą, warto sięgnąć po produkty z apteki. Dostępne są w formie sprayów, kremów, szamponów czy żeli. Każdy z nich zawiera środek zabijający pasożyty. Po zastosowaniu preparatu z apteki należy użyć specjalnego grzebienia. Dokładnie wyczesujemy nim włosy, od cebulek aż do samego końca. Dzięki temu wyczeszemy wszy i gnidy, które przyczepiły się do włosów. Ważne, by po każdym użyciu grzebień dokładnie wyparzyć.

Czytaj także: https://dadhero.pl/292025,jak-zwalczyc-pluskwy-domowym-sposobem-nie-czekaj-ani-dnia-dluzej