Mole ubraniowe to nieproszeni goście, którzy mogą pojawić się w naszej szafie. Dziurawią ulubione swetry, żerują w tkaninach pochodzenia zwierzęcego np. wełnie czy futrze. Niekiedy mylone są z molami spożywczymi, jednak te drugie spotkać można wyłącznie w spożywce. Jak rozpoznać mole odzieżowe i jak pozbyć się ich raz na zawsze?
Reklama.
Reklama.
Mole ubraniowe mogą dostać się do naszej szafy różnymi drogami. Owady przenoszone są na ubraniach, meblach. Mogą wlecieć do mieszkania przez otwarte drzwi, okna czy szyb wentylacyjny. Największe spustoszenia sieją larwy, które niszczą odzież za pomocą otworu gębowego.
Jak wyglądają mole ubraniowe?
To niewielkie ćmy, które rozpoznać można po ułożonych dachówkowo skrzydłach podczas spoczynku. Mają żółtobrązowy lub brązowy kolor. Nie mają wykształconego otworu gębowego, a tym samym nie są zdolne do pobierania pokarmu. Larwy moli ubraniowych mają postać białej gąsienicy. Żywią się wełną, bawełną, futrem. Mole tekstylne rozmnażają się stosunkowo szybko. Preferują ciemne szafy, szuflady, schowki. Niszą, gryzą tekstylia.
Jak pozbyć się moli odzieżowych?
Sprzątanie
Chyba najskuteczniejszym i najszybszym sposobem, dzięki któremu pozbędziemy się moli odzieżowych, są gruntowne porządki. Należy dokładnie przejrzeć i pozbyć się ubrań, w których zagnieżdżały się mole. Zniszczone tekstylia powinniśmy jak najszybciej zutylizować. Pozostałe ubrania znajdujące się w "zagrożonej" szafie trzeba dokładnie wyprać. Po gruntownych porządkach wietrzymy dokładnie wszystkie pomieszczenia.
Wietrzenie
Po dokładnym przejrzeniu szafy, czas na wietrzenie ubrań na świeżym powietrzu. Te małe, uporczywe owady nie lubią zarówno niskich jak i wysokich temperatur. Mroźne, jak i upalne powietrze jest skutecznym środkiem zapobiegawczym.
Suszarka
Trudno dostępne miejsca w szafie można ogrzać suszarką – wysoka temperatura zniszczy jaja i larwy moli tekstylnych. Trik ten można zastosować jedynie w przypadku mebli nielakierowanych.
Intensywne zapachy
Mole odzieżowe nie lubią intensywnych zapachów. Warto sięgnąć po olejki eteryczne lub naturalne rośliny zamknięte w specjalnych woreczkach, lub saszetkach. Mole nie lubią lawendy, goździków, trawy cytrynowej, mięty czy ziela angielskiego. Zapach lawendy nie tylko odstraszy mole, ale i sprawi, że ubrania będą ładnie pachnieć.
Ocet
Jednym ze starszych środków wykorzystywanych w walce z uporczywymi molami jest napar z octu i olejku lawendowego. Przygotowaną mieszankę przelewamy do miseczki, którą umieszczamy na dnie szafy. To niezawodny sposób wykorzystywany już przez nasze babcie.
Środki chemiczne
W sklepach dostępne są także środki chemiczne, które pomagają pozbyć się moli i larw raz na zawsze. Substancje zawarte w pułapkach feromonowych, wabią mole i skutecznie się z nimi rozprawiają. Warto jednak pamiętać, że środki chemiczne stosujemy podczas inwazji szkodników.
O tym pamiętaj!
Mole to niezwykle kłopotliwe szkodniki, które mogą wyrządzić twoim ubraniom wiele krzywdy. Owady w pierwszej kolejności atakują poplamione sokiem z owoców czy spocone ubrania. Miej się na baczności i nie chowaj do szafy zabrudzonych, nieświeżych ubrań. Sterylnie czyste, wyprane i wyprasowane ubrania nie będą dla moli tak atrakcyjne. By w jak największym stopniu zabezpieczyć tekstylia przed inwazją intruzów, regularnie przeglądaj szafę, a zimowe ubrania, po zakończeniu sezonu, trzymaj w szczelnie zamkniętych pokrowcach.