Naleśniki z dżemem, miodem, cukrem pudrem czy serem? Każdy ma swoją ulubioną wersję, która przywołuje wspomnienia beztroskiego dzieciństwa i niezapomnianych wakacji u babci. Ze świecą szukać kogoś, kto za nimi nie przepada. Choć przepisów jest całe mnóstwo i każdy ma swój sprawdzony, to warto zapamiętać kilka porad, dzięki którym naleśniki będą obłędnie pyszne.
Reklama.
Reklama.
Lekkie, elastyczne, delikatnie chrupiące. W czym tkwi sekret? Jedni twierdzą, że w proporcjach, inni, że w składnikach, a jeszcze kolejni, że najistotniejszy jest sposób przygotowania. Ilu kucharzy, tyle teorii. Planujesz przygotować naleśniki? Skorzystaj z poniższych podpowiedzi.
Sekret udanych naleśników
Proporcje
By naleśniki były elastyczne i nie łamały się podczas zwijania, zwróć uwagę na proporcje. Dodaj więcej mleka i mąki, a mniej jajek. Duża liczba jajek, a niewielka ilość mąki sprawiają, że naleśniki wychodzą pulchne, ale łamliwe.
Woda mineralna
Mimo wielu prób i starań twoje naleśniki nie są wystarczająco pulchne? Masz wrażenie, że wciąż im czegoś brakuje? Dodaj do nich wodę gazowaną, dzięki której staną się naprawdę puszyste. Możesz nią w pełni zastąpić mleko lub zastosować proporcje mleko, woda gazowana 1:1.
Przesianie
Nie zapomnij, by mąkę i pozostałe składniki sypkie np. proszek do pieczenia, cukier dokładnie przesiać przed dodaniem do ciasta. Dzięki temu naleśniki będą lekkie, miękkie i delikatne.
Chwila przerwy
Twoje naleśniki będą zdecydowanie smaczniejsze, jeśli przygotowane ciasto odstawisz na około 30 minut. W tym czasie możesz przygotować farsz twarogowy lub podsmażyć jabłka z cynamonem. Gluten zawarty w mące uwolni się i nada naleśnikom elastyczności.
Patelnia
Smażysz naleśniki od święta? Wykorzystaj dowolną patelnię ukrytą w kuchennej szafce. Jeśli jednak przygotowujesz je swoim domownikom stosunkowo często, zaopatrz się w tą profesjonalną z cienkim dnem lub elektryczną, która przeznaczona jest wyłącznie do smażenia naleśników.
Smażenie
Zdarza się, że pierwszy naleśnik nie zachwyca i ląduje w koszu. Wszystkiemu winna jest niedostatecznie rozgrzana patelnia. To ona jest kluczem do sukcesu. Niby oczywiste, a jednak. Ciasto smażymy na mocno rozgrzanej patelni, którą za każdym razem należy posmarować odrobiną tłuszczu.
Tłuszcz
Doskonale sprawdzi się odrobina oleju lub masła klarowanego. Tłuszcz rozsmaruj na patelni za pomocą pędzelka. Jeśli dodasz zbyt dużo oleju, naleśniki będą tłuste i ciężkie. Jeśli ciasto naleśnikowe zawiera tłuszcz, nie musisz dodawać go już do smażenia.