Chyba w życiu każdego rodzica przychodzi moment, w którym dziecko zaczyna prosić o psa. Mały, duży – w sumie nie ma znaczenia. Najważniejsze, by w waszym domu zagościł nowy domownik. Niektórzy adoptują lub kupują zwierzaka bez zastanowienia, inni bronią się, jak tylko mogą. Zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na tego czworonożnego kompana?
Reklama.
Reklama.
Pies to prawdziwy przyjaciel człowieka. Jest z nami na dobre i na złe. Uwielbiamy przytulać się do niego na kanapie, zabierać na długie spacery po lesie czy uczyć aportowania. Niektórzy psy traktują jak równouprawnionych domowników. Nie dość, że możemy się w nich zakochać na zabój, to posiadanie psa ma korzystny wpływ na rozwój twojego dziecka.
Zdrowie psychiczne
Posiadanie zwierzęcia ma korzystny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Jedno z badań wykazało, że wychowywanie się razem z psem korelowało z niższymi wskaźnikami lęku u dzieci. Dzięki psom nie czujemy się samotni, znikają zmartwienia i stres.
– Posiadanie zwierzaka pomaga dzieciom radzić sobie ze stresem. Zabawa ze zwierzakiem uwalnia napięcie – wyjaśnia Mayra Mendez, licencjonowana psychoterapeutka.
Kolejne z badań dowodzi, że zarówno psy, jak i konie zmniejszają uczucie lęku.
Umiejętności społeczne
Pies to z jednej strony doskonały kompan do zabaw i spacerów, a z drugiej zwierzę, które potrzebuje czegoś w zamian, np. miłości, troski. Dzieci, które mają swoich czworonożnych przyjaciół, lepiej wchodzą w interakcję i nawiązują nowe znajomości.
– Zwierzęta potrzebują opieki i kontaktu, co aktywuje u dzieci zdolność do działania w empatyczny, współczujący sposób. Pomaga tworzyć silne więzi – mówi Jackie Tassiello, licencjonowana terapeutka.
Zabawa z psem uczy nie tylko brania, ale i dawania. Wymaga zaangażowania i zrozumienia.
Umiejętności komunikacyjne
Kolejną niezaprzeczalną korzyścią płynącą z posiadania zwierzęcia jest rozwój, poprawa umiejętności komunikacyjnych.
– Zwierzęta pomagają dzieciom myśleć i rozwiązywać problemy poprzez interakcję, zabawę i opiekę – mówi Mendez.
Dodatkowo wzmacniają umiejętności językowe i komunikacyjne. Przecież nikt, tak jak pies, nie będzie cierpliwie słuchał opowieści dziecka, które chętnie podzieli się z nim każdym przeżytym doświadczeniem i każdą przygodą. Maluchy ćwiczą mowę, stają się bardziej otwarte i pewne siebie.
Umiejętności życiowe
Posiadania zwierzęcia to nie tylko przyjemności, ale i obowiązki. Psy mają swoje potrzeby, które dzieci – oczywiście z twoją pomocą – muszą zaspokoić. Maluch, który karmi, myje i zabiera na spacer psa, uczy się odpowiedzialności i samodzielności. A kiedy musicie wcześniej wrócić ze sklepu do domu, by wyprowadzić psa na spacer, pokazujesz dziecku, że nie można nigdy zapominać o żywej istocie, która jest od was zależna.
Aktywność fizyczna
Posiadanie psa wiąże się z regularnymi spacerami i aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu. Zwierzęta korzystnie wpływają na zdrowie fizyczne i kondycję dziecka. Co ciekawe, jedno z badań dowodzi, że dzieci wychowujące się ze zwierzętami są mniej podatne na alergie.
Strata i żałoba
Psy często stają się prawdziwymi domownikami, co jest niezwykłe i przepiękne. Ich odejście boli i sprawia, że trudno pogodzić się ze stratą. Choć to z jednej strony bardzo smutne wydarzenie, to z drugiej okazja do nauczenia dziecka jak radzić sobie ze stratą, żalem i smutkiem.