
Na pewno nie rzucaj dziecka na głęboką wodę, sądząc, że jakoś tam będzie. Da radę, zaaklimatyzuje się i będzie się świetnie bawić. Nie tędy droga. Przepełnione lękiem, obawami i niepewnością dziecko, będzie myślało tylko o jednym – powrocie do domu. Oto najważniejsze wskazówki, które dodadzą pewności siebie i sprawią, że kolonie będą niezapomnianym, pełnym przygód przeżyciem.
Podziel się własnymi doświadczeniami
Skup się na pozytywach. Porozmawiaj z dzieckiem o tym, jak wyglądały kolonie i obozy, w których ty brałeś udział. Opowiedz o wszystkich rzeczach, które sprawiły, że wyjazdy z rówieśnikami były wspaniałym doświadczeniem. Przypomnij sobie zabawne historie, które zaciekawią twoją pociechę i zachęcą do samodzielnego wyjazdu. Możesz również wspomnieć o tym, jak poradziłeś sobie z różnymi wyzwaniami i nieprzewidzianymi sytuacjami.
Opowiedz, co się będzie działo
Zapoznaj się dokładnie z planem, wycieczkami, szlakami, atrakcjami i porozmawiaj o nich z dzieckiem. Jeśli jest taka możliwość, obejrzyjcie razem stronę internetową organizatora obozu. Może znajdziecie jakieś filmy, zdjęcia z ubiegłych lat. Wytłumacz, ile dni będą trwały kolonie, jak będzie wyglądał wyjazd i powrót. Dziecko, które będzie wiedziało, co je czeka i czego się spodziewać, stanie się pewniejsze siebie. Pojawi się więcej spokoju, a tym samym samodzielny wyjazd bez rodziców będzie nieco mniejszym wyzwaniem.
Usypianie poza domem
Twoje dziecko jeszcze nigdy nie spało bez ciebie poza domem? Jeśli tak, to przed wyjazdem na kolonie warto poćwiczyć samodzielne usypianie. Świetnie sprawdzi się kilkudniowy wyjazd do dziadków, cioci czy ulubionego wujka. Dziecko, które przyzwyczai się do spania poza domem, nie będzie przerażone podczas pierwszej nocy na koloniach.
Zorganizuj wspólne przygotowania
Zaangażuj dziecko w przygotowania do wyjazdu. Stwórzcie listę niezbędnych rzeczy, wybierzcie się na zakupy. Wspólnie spakujcie ubrania, akcesoria i potrzebny sprzęt. Zapoznaj się z listą rzeczy do zabrania, którą często przygotowują organizatorzy. Twoje dziecko musi mieć pewność, że jest dobrze przygotowane, że niczego mu nie zabraknie. Pamiętaj, że pogoda może niespodziewanie ulec zmianie i być może twoje dziecko będzie potrzebowało dodatkowych ubrań.
Porozmawiaj o tęsknocie za domem
Twoje dziecko jest pełne obaw i lęku? Martwi się, że będzie tęskniło za domem? Wyjaśnij, że to normalne uczucia, które nie są niczym złym. Każdemu zdarza się zatęsknić za domem, za rodzicami, jednak to szybko mija. Postaraj skupić się na pozytywach, przyjemnych rzeczach, które wydarzą się podczas wyjazdu. Zachęć dziecko do nawiązywania relacji z rówieśnikami, być może uda mu się znaleźć prawdziwego przyjaciela, któremu będzie mógł się ze wszystkiego zwierzyć. Zastanów się, może twoja pociecha ma ulubionego pluszaka, magiczny talizman, który dodaje pewności siebie i pomaga się uspokoić. Jeśli tak, koniecznie spakujcie go do walizki.
Porozmawiaj z opiekunem
Jeśli twoje dziecko szczególnie przejmuje się wyjazdem, jest pełne obaw i niepokoju, możesz porozmawiać z opiekunem. Wytłumacz, że to pierwszy samodzielny wyjazd, któremu towarzyszy wiele skrajnych emocji. Będziesz spokojniejszy. A kiedy dziecko wyjedzie, postaraj się nie zamartwiać, a zrelaksować, odpocząć i naładować baterię na jego powrót. Możesz przygotować miłą niespodziankę na powitanie – ulubiony posiłek, wspólny wieczór przed telewizorem.
Źródło: Clueylearning