Obecnie uważa się, że rodzice powinni być najlepszym schronieniem dla swojego dziecka. Powinni zapewnić poczucie bezpieczeństwa, miłość i troskę. To rodzice dodają skrzydeł, uczą pewności siebie i wiary we własne możliwości. Jednak wielu dorosłych żyje z powracającą myślą – braku zrozumienia i szacunku w dzieciństwie.
Reklama.
Reklama.
Niektórzy dorośli muszą walczyć i zmagać się z powracającymi traumami. Niewystarczającą miłością, brakiem zrozumienia, lekceważeniem drugiej osoby. Jak pogodzić się z tym, co przeżyliśmy w dzieciństwie? Jak zaleczyć rany zadane przez rodziców?
Rodzice, którzy nie rozumieli dzieci
Zdarza się, że relacje rodzinne nie mają nic wspólnego z troską, miłością i zrozumieniem. Każdy gest, każda decyzja dziecka, odbiegająca od wytycznych i wyobrażeń rodziców postrzegana była przez nich jako zdrada. Rodzice nie rozumieli swoich dzieci, a one czuły się krzywdzone i poniżane. Brzmi znajomo?
Relacje rodzinne zawiłe niczym labirynt stają się źródłem emocjonalnego cierpienia. Wielu dorosłych skrywa w sobie żal i poczucie wiecznego niezrozumienia. Jednak choć rodzice nie zawsze muszą rozumieć zachowania i postępowanie swoich pociech, to zawsze, niezależnie od wszystkiego, powinni je szanować.
Szacunek daje poczucie bezpieczeństwa, dzięki któremu dzieci mogą się rozwijać i spokojnie dorastać. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Texas Tech University w USA podkreśla znaczenie szacunku we wszystkich relacjach międzyludzkich. Szacunek wzmacnia pozycję rodziców w procesie edukacji i wychowania.
Dlaczego rodzice mnie nie rozumieli?
Osoby, które swojemu dzieciństwu mają wiele do zarzucenia, często zadają sobie powyższe pytanie. Zastanawiają się, czym ten brak zrozumienia był spowodowany? Kto zbudował mur, którego nie udało się przebić? Niestety uzyskanie jednoznacznej, a zarazem satysfakcjonującej odpowiedzi, może być trudne.
Niektórzy rodzice wychodzą z założenia, że ich rolą jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa, stabilizacji i zaspokajanie wyłącznie podstawowych potrzeb. Nie interesują się tym, jaka jest, czego pragnie i jakie zainteresowania ma ich pociecha. Marzenia nie mają żadnego znaczenia.
Wielu rodziców jest przekonanych, że ich głównym zadaniem i podstawową rolą jest zapewnienie swoim dzieciom tego, czego potrzebują. Koncentrują się i poświęcają się wyłącznie swojej pracy, wierząc, że to najlepsze, co mogą zrobić dla swoich bliskich. Nie dają dzieciom tego, co najważniejsze – czasu, uwagi i miłości.
Nie bez znaczenia są style osobowości, jakimi wyróżniają się rodzice. Narcyzm czy autorytaryzm są podstawą braku zrozumienia i szacunku ze strony rodziców.
Jak uleczyć rany z dzieciństwa?
Grono wsparcia
Bardzo prawdopodobne jest, że jeśli rodzice nie rozumieli cię w dzieciństwie, nie uczestniczą też w twoim życiu dorosłym. Nie ma ich przy tobie wtedy, kiedy ich naprawdę potrzebujesz. Nie poddawaj się i idź naprzód. Stwórz własne "grono wsparcia", na którym zawsze będziesz mógł polegać. Być może masz przyjaciół, rodzinę, czy nawet znajomych, którym możesz zaufać. Zastanów się, kto zawsze jest przy tobie, gdy tego potrzebujesz.
Akceptacja
Zaakceptuj i pogódź się z tym, że rodzice nie akceptowali i nie rozumieli twoich decyzji. Oni mają swoje przekonania, a ty swoje. Choć to skomplikowane i niesprawiedliwe, najprawdopodobniej nigdy nie uda ci się tego zmienić.
Podstawowe wartości
Działaj zgodnie ze swoimi podstawowymi wartościami, podążaj za tym, co czujesz. Odsuń się od tego co złe, szkodliwe. Pozbądź się emocji działających na twoją niekorzyść. Bądź asertywny, stanowczy i nie pozwól nikomu się skrzywdzić. Zdarza się, że rodzice, którzy nie rozumieją swoich dzieci, starają się im wmówić, że to one są wszystkiemu winne. To nieprawda!
Pomoc
Jeśli wciąż nie możesz uwolnić się od "emocjonalnego więzienia", skorzystaj z pomocy specjalisty, który być może wyleczy rany z dawnych czasów.