Jaką hulajnogę dla dziecka wybrać? Dwu, a może trójkołową? Znamy odpowiedź

Klaudia Kierzkowska

26 czerwca 2023, 12:54 · 3 minuty czytania
Szaleje za nią większość maluchów. Jest lekka, zajmuje mało miejsca, a co najważniejsze, zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Jazda na hulajnodze jest nie tylko wspaniałą zabawą, ale także przynosi szereg korzyści dla rozwoju dziecka. Na co zwrócić uwagę, wybierając hulajnogę dla malucha?


Jaką hulajnogę dla dziecka wybrać? Dwu, a może trójkołową? Znamy odpowiedź

Klaudia Kierzkowska
26 czerwca 2023, 12:54 • 1 minuta czytania
Szaleje za nią większość maluchów. Jest lekka, zajmuje mało miejsca, a co najważniejsze, zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Jazda na hulajnodze jest nie tylko wspaniałą zabawą, ale także przynosi szereg korzyści dla rozwoju dziecka. Na co zwrócić uwagę, wybierając hulajnogę dla malucha?
Hulajnogi trójkołowe zapewniają dziecku większą stabilność, co jest kluczowe w przypadku maluchów rozpoczynających swoją sportową przygodę. fot. Casanowe/123rtf
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Hulajnoga to nieodłączny element dzieciństwa. Korzystnie wpływa nie tylko na rozwój fizyczny, ale i psychiczny dziecka. Usprawnia zmysł równowagi, ćwiczy koncentrację, poprawia koordynację i uczy panowania nad własnym ciałem. Jednak decydując się na zakup hulajnogi, warto mieć na uwadze nie tylko radość z użytkowania, ale głównie bezpieczeństwo.


Pierwsza hulajnoga dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Na etapie wyboru hulajnogi należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów, a jednym z ważniejszych jest rozmiar. Sprawdzamy wysokość i szerokość kierownicy – najlepiej by była możliwość regulacji jej wysokości. Dzięki temu dziecko będzie mogło wybrać optymalną dla siebie wysokość, a rodzic w przyszłym roku nie będzie musiał kupować kolejnego modelu.

Pierwsza hulajnoga, którą warto kupić już 2-latkowi, powinna być bardzo stabilna. Podest powinien być odpowiednio szeroki i długi, tak by maluch miał poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Najlepiej sprawdzi się ten antypoślizgowy. Koła z dobrej jakości gumy, która nie jest zbyt twarda, umożliwią maluchowi stosunkowo łatwe pokonywanie nierówności na drodze.

Hulajnoga powinna być stosunkowo lekka, a w przypadku pierwszego modelu najlepiej sprawdzi się plastik. Trzeba mieć na uwadze, że maluch będzie się przewracał, dlatego warto wybrać taki model, który nie będzie posiadał ostrych krawędzi.

Dwa czy trzy kółka?

Na rynku dostępne są zarówno modele z dwoma, jak i trzema kołkami. Hulajnogi trójkołowe zapewniają dziecku większą stabilność, co jest kluczowe w przypadku maluchów rozpoczynających swoją sportową przygodę. Na tym jednak nie koniec decyzji. Trzeba jeszcze się zastanowić, czy chcemy, by dwa koła znajdowały się z przodu czy z tyłu. Modele z dwoma kołami z przodu wyróżniają się dużą stabilnością i nie powodują utrudnień podczas odpychania się nogą od podłoża.

A co z hamulcem?

W większości hulajnóg trójkołowych hamulec umieszczony jest nad tylnym kołem. Sprawdź, jak mocno trzeba nacisnąć, ile siły włożyć, by zastopować sprzęt. Im mniej wysiłku dla dziecka, tym lepiej. Hamulec ręczny nie jest niezbędnym elementem pierwszej hulajnogi dla malucha. Co więcej, linki znajdujące się przy kierownicy mogą przeszkadzać podczas jazdy.

Materiał, z którego została wykonana hulajnoga

Warto wziąć również pod uwagę materiał, z jakiego została wykonana hulajnoga. Mamy do wyboru hulajnogę plastikową, drewnianą lub metalową. Hulajnoga plastikowa jest lekka, a tym samym ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy podczas upadku jest mniejsze. Te drewniane, najlepiej by były wykonane z materiału bardzo dobrej jakości np. drewna bukowego. Z kolei modele metalowe, cięższe od plastikowych i drewnianych, dedykowane są starszym dzieciom. Na rynku dostępne są także stosunkowo lekkie hulajnogi plastikowo-aluminiowe.

Modele wielofunkcyjne

W sklepach dostępnych jest wiele modeli hulajnóg, które oferują różnego rodzaju modyfikacje. Połączenie hulajnogi z jeździkiem czy rowerkiem biegowym to bardzo ciekawe rozwiązanie. Wielofunkcyjność okazuje się bardzo przydatna szczególnie podczas dłuższych spacerów czy wyjazdów, kiedy to dziecko zmęczy się staniem. Wówczas może jechać na siedząco i odpychać się nóżkami.

Czytaj także: https://dadhero.pl/288251,hulajnoga-elektryczna-dla-dziecka-to-musisz-wiedziec-przed-zakupem