Stoją lub leżą niemal na każdym rogu miasta. Hulajnogi elektryczne opanowały umysły dorosłych i dzieci. Stały się bardziej hot niż quad na I komunię i rower z dzwoneczkiem. Zanim ulegniesz modzie na elektryczne śmigacze, przeczytaj ten poradnik.
Zanim zdecydujesz się na zakup hulajnogi elektrycznej dla dziecka, musisz wiedzieć, na jakie parametry zwrócić uwagę.
Specjaliści uważają, że nie powinno się pozwalać na samodzielne jazdy w ruchu ulicznym dzieciom poniżej 16 roku życia.
Jeśli kupujesz hulajnogę młodszemu dziecku, zawsze musisz towarzyszyć mu w czasie jazdy.
Elektryczne hulajnogi cieszą się niemałym powodzeniem, bo to szybki i wygodny sposób transportu. Nie trzeba się odpychać, jeździ w miarę szybko oraz dobrze radzi sobie na miejskich ścieżkach.
Już nie tylko dorośli na nich jeżdżą, coraz częściej na ulicach można spotkać nastolatków i dzieci, które w pojedynczo lub w parach urządzają sobie wyścigi na jednośladach.
Istnieje spora szansa, że hulajnogi elektryczne wyprą quady i rowery, dotychczasowych liderów prezentów komunijnych. Zanim jednak zdecydujecie się na zakup hulajnogi dla swojego dziecka, musicie wiedzieć, na co zwrócić uwagę w sklepie.
Co ma znaczenie przy zakupie hulajnogi elektrycznej?
Koła - im większe, tym lepsze. Małe kółka sprawdzą się na gładkich ścieżkach rowerowych i asfaltowych drogach. Kółka powyżej 6 cali dadzą radę na kostce brukowej i żwirowych traktach.
Waga - tutaj przedziały są bardzo duże. Od sprzętu ważącego kilka kilogramów do takich nawet 40-kilogramowych. Jeśli myślisz o hulajnodze dla dziecka, lepsza będzie ta lekka. To wygodniejsze również dla ciebie, jeśli będziesz wnosił jednoślad do domu po schodach.
Prędkość - im większe prędkości będzie rozwijać, tym większa szansa na utratę kontroli nad nią przez dziecko i możliwość wypadku. W przypadku hulajnóg dla dzieci wystarczy sprzęt, który rozwija do 20-30 kilometrów na godzinę.
Zasięg - tutaj lepiej skupić się na tych z zasięgiem ok. 15-25 kilometrów na jednym ładowaniu. Są na rynku hulajnogi, które oferują przejazd nawet do 120 kilometrów, ale do miejskiej jazdy nie potrzeba tak silnego sprzętu.
Wysokość - wielkość hulajnogi ma kluczowe znaczenie. Musi pozwalać na komfortową jazdę w pozycji stojącej. Dziecko musi czuć się pewnie, stojąc na niej, a w czasie postoju z łatwością stawiać stopy na podłożu.
Duże znaczenie ma to, po jakim terenie będzie jeździło dziecko, na jakim dystansie, natężeniu innego ruchu oraz czy ty będziesz mu towarzyszył w tych wyprawach.
Specjaliści mówią, że jeśli kierowca hulajnogi ma poruszać się po mieście po drogach samochodowych oraz z przeskokami nad krawężnikami, nieodpowiednie będzie kupienie jej dla dziecka poniżej 16 roku życia.
Dopiero nastolatek może mieć wystarczającą świadomość dotyczącą uczestnictwa w ruchu drogowym i zapewnienia sobie bezpieczeństwa. Wcześniej dzieci nie osiągają odpowiedniego czasu reakcji oraz dojrzałości emocjonalnej, która pozwoliłaby na odpowiedzialną jazdę.
Jeśli chcesz kupić hulajnogę młodszemu dziecku, nie powinieneś wypuszczać go samemu w ruch uliczny. Jazdy powinny odbywać się w bezpiecznym terenie i pod nadzorem dorosłych.
Spotkasz wielu producentów, którzy będą zapewniali, że hulajnogi są bezpieczne dla dzieci. Pamiętaj jednak, że twoje pociechy nie będą jedynymi, którzy poruszają się po mieście. W czasie jazdy spotka kierowców samochodów, rowerzystów, pieszych oraz innych użytkowników hulajnóg.
Nawet jeśli uważasz, że twoje dziecko jest rozsądnym kierowcą, zawsze obowiązuje zasada ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu.