logo
Kawa pita na czczo, negatywnie wpływa na poziom cukru we krwi fot.Eliasfalla/Pixabay
Reklama.

Kawa to jeden z popularniejszych napojów na świecie. Często pijemy ją od razu po przebudzeniu, na pusty żołądek, a dopiero potem zaczynamy przygotowywać śniadanie. Choć posiada wiele właściwości zdrowotnych, to pita o nieodpowiedniej porze dnia może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Picie kawy na czczo nie jest zdrowe

Badanie przeprowadzone przez naukowców na brytyjskim Uniwersytecie w Bath dowodzi, że wypicie kawy na czczo, przed śniadaniem nie jest zdrowe. Może negatywnie wpłynąć na poziom cukru we krwi, co z kolei zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca i cukrzycy. Naukowcy skupili się na grupie około 30 osób, które zostały poddane trzem dużym eksperymentom.

Pierwszej grupie osób naukowcy zapewnili normalny sen w nocy, a następnie z samego rana podali słodki napój. Druga grupa osób biorących udział w eksperymencie, miała bardzo zaburzony sen, naukowcy budzili ich co godzinę, a rano podali im ten sam słodki napój. Trzecia grupa osób także miała zaburzony sen, jednak z samego rana każdy otrzymał filiżankę kawy na czczo.

Każdy z uczestników miał monitorowany poziom glukozy we krwi. Co się okazało? Jakość snu nie miała wpływu na poziom glukozy we krwi, jednak kawa wypita przed śniadaniem już tak. Kawa spowodowała wzrost poziomu cukru we krwi aż o 50 proc. Dlatego jeśli pijemy kawę o poranku, zróbmy to zawsze po posiłku. Nigdy na czczo.

Właściwości zdrowotne kawy

Kawa, będąca cennym źródłem kofeiny, posiada szereg właściwości zdrowotnych.

  • Jest cennym źródłem antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki w organizmie i usprawniają proces oczyszczania organizmu ze szkodliwych toksyn. Naukowcy z University of Southampton w Wielkiej Brytanii dowiedli, że picie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na raka wątroby.
  • Z badań przeprowadzonych przez holenderskich naukowców wynika, że kawa zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Zawarte w kawie polifenole wykazują właściwości przeciwzapalne, a także poprawiają insulinowrażliwość tkanek.
  • Znajdująca się w kawie kofeina, teobromina i teofilina działają na centralny układ nerwowy i przyspieszają procesy myślowe. Kawa zmniejsza uczucie zmęczenia i senności.
  • Długofalowe picie kawy, będącej źródłem wspomnianej już kofeiny, teobrominy i teofiliny, zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera i Parkinsona. Badania przeprowadzone przez naukowców w Stanach Zjednoczonych wykazały, że picie kawy może opóźnić rozwój choroby nawet o kilka lat.
  • Kawa przyspiesza metabolizm i zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych dowiedli, że picie czterech filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć tkankę tłuszczową o 4 proc. Za utratę tłuszczu najprawdopodobniej odpowiada kofeina, która przyspiesza metabolizm, pomaga spalić więcej kalorii, co w konsekwencji przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej.  
  • Czytaj także: