Szukasz pierwszego roweru dla dziecka, a może planujesz zakup już kolejnego? Wybór jednośladu nie jest wcale takim łatwym zadaniem. Gąszcz ofert, szereg parametrów w połączeniu z oczekiwaniami rodziców i dzieci, nie ułatwiają podjęcia decyzji. Na co zwrócić uwagę, wybierając rower dla naszej pociechy?
Reklama.
Reklama.
Rodzice często wychodzą z założenia, że małe dzieci szybko wyrosną z danego rozmiaru roweru, a tym samym nie ma sensu inwestować w dobry model. Ten pierwszy lepszy z supermarketu w zupełności wystarczy. Warto jednak mieć na uwadze, że źle dopasowany jednoślad może zniechęcić malucha do kontynuowania przygody rowerowej.
Jak wybrać rower dla dziecka?
Rowerek biegowy
Rowerek biegowy jest doskonałym rozwiązaniem na początek. By dziecko swobodnie mogło się na nim odpychać, powinien być dość lekki. Powinien posiadać także hamulec zamontowany przy kierownicy, dzięki któremu maluch nauczy się hamować jak na prawdziwym rowerze. Drewniane rowerki są bardziej stabilne, z kolei te metalowe, bardziej odporne na uszkodzenia.
Rozmiar ramy
Dzieci z tego samego rocznika mogą różnić się między sobą wysokością. Wybierając jednoślad dla małego rowerzysty, nie kierujemy się wiekiem, o wiele ważniejszy jest wzrost, ale też nie do końca. Jednym z ważniejszych parametrów jest długość wewnętrzna nogi dziecka mierzona od krocza do podłoża. Małe dzieci, które rozpoczynają dopiero swoją rowerową przygodę, powinny mieć ustawione siodełko mniej więcej na tej samej wysokości co długość wewnętrzna nogi. Dzięki temu, w przypadku zachwiania równowagi, całą stopę będą mogły postawić na ziemi. Bardziej doświadczonym małym rowerzystom wystarczy, że czubkami palców dotkną do ziemi.
Wielkość kół
Przedszkolaki swoją rowerową przygodę powinny rozpocząć z 12 lub 14-calowymi kołami. Geometria kół takiej wielkości zapewni małemu rowerzyście wygodną pozycję. Dla 5-6 latków wybieramy najczęściej rower, którego koła mają 14 lub 16 cali. Z kolei w przypadku 7 lub 8-letnich dzieci najlepiej sprawdzą się 20-calowe jednoślady.
Waga
Pierwszy rower dla dziecka powinien ważyć możliwie jak najmniej. Najlepiej, by jego waga była jak najbardziej proporcjonalna do masy dziecka. Przykładowo, gdy maluch waży 20 kg, to 7 kg rower stanowi 35 proc. masy jego ciała. I to jest ok. Można spotkać i takie modele, których waga sięga nawet do 12 kg, co sprawia, że dziecku będzie trudno ruszyć z miejsca. Poza tym energia, jaką maluch musi włożyć w napędzenie takiego jednośladu, sprawia, że dłuższa jazda będzie naprawdę męcząca. Waga ma znaczenie nie tylko podczas jazdy, ale także wtedy, gdy dziecko musi przenieść rower przez jakąś przeszkodę. Dla małych dzieci najlepiej sprawdzą się lekkie, aluminiowe modele.
Obsługa
By obsługa roweru nie była dla dziecka kłopotliwa, na początek najlepiej wybrać ten najprostszy. Nie warto kupować modelu z wieloma przerzutkami, bo małe dziecko i tak nie będzie z nich korzystało. Dodatkowe "opcje" będą zachęcały do kombinowania, a podczas jazdy będą rozpraszały uwagę. Ważne, by rower dla przedszkolaka miał hamulec zarówno w pedałach, jak i kierownicy.
Wygląd
To ostatni element, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie. Rower powinien podobać się dziecku, ważne by był zgodny z jego gustami kolorystycznymi. W przypadku maluchów to właśnie kolor roweru, a nie np. dodatkowe wyposażenie, decyduje o atrakcyjności sprzętu.