Gęsty zielony trawnik to marzenie niejednego mężczyzny posiadającego własny ogród. By zachować murawę w dobrej kondycji, bez chwastów i chorób, konieczne jest regularne koszenie. Ważne, by nie dopuścić do nadmiernego wzrostu oraz kwitnienia trawy. Wszystko, co warto wiedzieć o prawidłowej pielęgnacji trawnika, znajdziesz w poniższym poradniku.
Reklama.
Reklama.
Wymarzony zielony dywan wymaga odpowiedniej pielęgnacji. I choć wydawać by się mogło, że koszenie trawy jest niezwykle prostą czynnością, to należy pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym trawnik będzie prezentował się naprawdę zachwycająco. W przeciwnym
razie trawa może zacząć żółknąć, przerzedzi się lub będzie pełna chwastów.
Jak często kosić trawnik?
Trawę kosimy nie tylko dlatego, by murawa była równo przycięta i prezentowała się okazale. Regularne koszenie jest bardzo korzystne dla trawy i ogranicza rozwój chwastów. Koszenie rozpoczynamy zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia, wiele uzależnione jest oczywiście od panującej pogody. Zaleca się, by tego typu pracę ogrodową wykonywać raz w tygodniu. Kiedy będziemy kosić zbyt wysoką trawę, murawa zamiast zielonej darni, pokryje się suchymi źdźbłami.
Na jaką wysokość kosimy trawnik?
To kolejna ważna kwestia. W tym przypadku najlepiej kierować się pewnymi zasadami. Optymalna wysokość trawnika wynosi od 4 do 8 cm, zbyt wysoki trawnik może się szybko przerzedzać. Podczas pierwszego koszenia trawnika, trawę skracamy jedynie o 1 cm (zasadę tę stosujemy też przy następnych dwóch koszeniach). Z kolei po ostatnim koszeniu trawnika przed zimą, trawa powinna mieć wysokość około 5 cm.
Koszenie mokrej trawy
To, czy można kosić mokrą trawę, jest jedną z częstszych wątpliwości. Przycinanie mokrego, a nawet pokrytego rosą trawnika, nie jest dobrym pomysłem. Dlaczego? Ciężkie od wody źdźbła trawy są trochę pochylone, dlatego po koszeniu trawa może być nierówna. Zbyt niskie koszenie może spowodować przerwanie ciągłości murawy. Co więcej, koszenie wilgotnego trawnika osłabia "odporność" trawy i czyni ją bardziej podatną na działanie szkodliwych mikroorganizmów. Kolejnym istotnym aspektem jest dbanie o sprzęt do koszenia. Mokra trawa przyklejająca się do noży tnących, może zapchać urządzanie i doprowadzić do jego uszkodzenia.
Technika koszenia trawy
Istotne znaczenie odgrywa również technika stosowana podczas koszenia trawy. Koszenie rozpoczynamy od krawędzi murawy i ruchem jednostajnym, w linii prostej, kierujemy się do przeciwległego boku. By wyrównać trawę w trudno dostępnych miejscach, korzystamy z wykaszarki. Trawę najlepiej kosić równolegle, starając się unikać zbędnych manewrów. By murawa była skoszona równo i dokładnie, najlepiej kosić na zakładkę. Co to oznacza? Jednym kołem kosiarki najeżdżamy na skoszony już wcześniej fragment.