Psychopatia to zaburzenie osobowości, charakteryzujące się brakiem empatii i skłonnością do zachowań impulsywnych. Jednak psychopaci często są bardzo inteligentni i skoncentrowani na dążeniu do celu. W sytuacjach kryzysowych zachowują zimną krew. Ich cechy charakteru pożądane są na wielu stanowiskach.
Oto zawody, które wymienia psycholog Kevin Dutton, wraz z uzasadnieniem, dlaczego jego zdaniem to dobre zawody dla... psychopaty.
Liderzy biznesowi, dyrektorzy generalni, a w szczególności ci, pracujący w branżach, którym towarzyszy stres i presja, często posiadają cechy psychopatyczne. Psychopaci bez zawahania i żadnych skrupułów pną się po szczeblach kariery. Wysokie stanowiska dają im władzę i kontrolę nad innymi pracownikami.
Prawnicy potrafią argumentować i przekonywać. Opanowanie jest ich mocną stroną, są charyzmatyczni i lubią podejmować ryzyko. Wszystkie te cechy pomagają psychopatom być dobrymi i cenionymi prawnikami.
W branży medialnej najlepiej odnajdują się osoby charyzmatyczne i pewne siebie. Psychopaci lubią przodować, manipulować i być wystawiani na widok publiczny.
Zawód sprzedawcy wymaga pewnej dozy agresji i mnóstwa wytrwałości. Osoby ze skłonnościami psychopatycznymi potrafią manipulować, negocjować. Są bezwzględne i niekoniecznie dobrze odnajdują się w grupie.
Chirurdzy są często postrzegani jako osoby pewne siebie, inteligentne i asertywne. Muszą szybko podejmować decyzje, nawet w bardzo stresujących sytuacjach. Choć może trudno w to uwierzyć, ale często psychopaci są jednymi z lepszych chirurgów.
To dziennikarze często zagłębiają się w trudne społecznie i politycznie sytuacje. Są bezwzględni, skoncentrowani i odważni. Szybko myślą i szybko podejmują decyzję – tak jak psychopaci.
Chociaż oczywiste jest, że nie wszyscy funkcjonariusze policji są psychopatami, to wielu z nich wykazuje "niepokojące" cechy. Wysoki poziom stresu, ryzyko i potrzeba asertywności sprawiają, że zawód policjanta jest bardzo atrakcyjny dla psychopatów.
Osoby z cechami psychopatycznymi często chcą pełnić role, w których mogą sprawować władzę i kontrolę nad innymi.
Szefowie kuchni są zdecydowani, asertywni i muszą dobrze radzić sobie ze stresem, co może wydawać się być atrakcyjne dla osób z zaburzeniami psychopatycznymi.
Praca w służbie cywilnej wymaga dobrej organizacji, myślenia strategicznego i umiejętności interpersonalnych – cechy te są dość powszechne u psychopatów.
Choć niektóre zawody mogą przyciągać osoby z cechami psychopatycznymi, to zdecydowana większość osób pracujących na tych stanowiskach, nie wykazuje zachowań niebezpiecznych ani agresywnych – podkreśla brytyjski psycholog. Naszym zdaniem, warto do tego podejść z dużym dystansem.
Źródło: Awareness ACT
Czytaj także: https://dadhero.pl/286721,choroba-dwubiegunowa-objawy-przebieg-jak-ja-zdiagnozowac