Ta metoda pomaga pokonać problem z bezsennością bez farmakologii
Zdaniem specjalistów najlepszym sposobem leczenia bezsenności jest poznawczo-behawioralna terapia CBT-I. Na czym polega?
Reklama.
Zdaniem specjalistów najlepszym sposobem leczenia bezsenności jest poznawczo-behawioralna terapia CBT-I. Na czym polega?
Według statystyk z bezsennością lub kłopotami ze snem zmaga się nawet 50 proc. Polaków. Wbrew powszechnym opiniom, te zaburzenia nie leczy się przede wszystkim lekami. Główną metodą zalecaną w tym przypadku jest terapia poznawczo-behawioralna bezsenności (CBT-I). Podczas tej krótkiej terapii (4-8 sesji), wprowadza się odpowiednie zachowania służące poprawie snu oraz metody pracy nad myślami, które mogą sprzyjać trudnościom w zasypianiu lub przebudzeniom w nocy.
Terapia CBT-I jest stosowana już od lat 90-tych. Istnieje wiele badań potwierdzających jej skuteczność i przewagę nad lekami nasennymi. W wytycznych dla lekarzy zaleca się ją jako metodę pierwszoplanową, czyli obowiązkową w leczeniu bezsenności.
Podczas takiej terapii osoba cierpiąca na bezsenność uczy się, w jaki sposób radzić sobie z nieprzespanymi nocami, aby zatrzymać ten problem i na nowo wrócić do samodzielnego snu. Pacjent doskonali swoją wiedzę na temat tego:
Jest kilka sposobów na podjęcie się terapii CBT-I. W Polsce istnieją specjalistyczne poradnie leczenia zaburzeń snu lub terapeuci przeszkoleni w tej metodzie. Problem jednak polega na tym, że kolejki do takich poradni ciągną się miesiącami, a pacjenci przez długi okres oczekiwania nigdy do nich nie trafiają.
Łatwiej dostępne są aplikacje cyfrowe, które odtwarzają przebieg tej metody. Podobnie jak w klasycznej terapii, użytkownik znajdzie tam cotygodniowe interaktywne sesje poświęcone konkretnym technikom poprawy snu, dostanie zalecenia bazujące na udzielonych odpowiedziach i wynikach prowadzonego dziennika snu oraz narzędzia, które pozwolą mu te zalecenia wprowadzić. Takie aplikacje mają status wyrobów medycznych i są opracowywane przez ekspertów, a co za tym idzie - przeszły badania potwierdzające ich skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania. Przykładami takich aplikacji są Good Sleeper i CBT-i Coach.