Mowa ciała kota. Dowiedz się co chce Ci powiedzieć Twój pupil
Mowa kociego ciała wcale nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Jednak przy odrobinie wysiłku każdy z nas może nauczyć się tej sztuki.
Reklama.
Mowa kociego ciała wcale nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Jednak przy odrobinie wysiłku każdy z nas może nauczyć się tej sztuki.
Koty to prawdopodobnie najpopularniejsze zwierzęta domowe na świecie. Choć z natury są drapieżnikami, to potrafią też być bardzo delikatne, wrażliwe i czułe. Każdy właściciel miauczącego czworonoga dobrze wie, jak różnorodne może być jego zachowanie. Nie wszystko jest bowiem wypisane na pyszczku, ba, jego mina stanowi tylko ułamek towarzyszących mu emocji i zamiarów.
Popularnie to zachowanie nazywane jest „mlecznym krokiem”. Wzięło się to z tego, że w ten właśnie sposób ssące kocięta pobudzają gruczoły mleczne matki do produkcji pokarmu. Ugniatanie kolan właściciela lub mebli w przypadku dorosłych kotów oznacza, że są one w danej chwili spokojne i szczęśliwe – tak, jak wtedy, gdy leżały obok matki.
Na kocich policzkach znajdują się gruczoły zapachowe, które wydzielają feromony. Są to specyficzne substancje zapachowe, które wytwarzają zwierzęta, a służą do komunikacji wewnątrzgatunkowej. Koty ocierające się o nasze nogi najczęściej chcą się z nami po prostu przywitać. Jest to zatem przejaw sympatii, który służy wymianie zapachów, odgrywających ważną rolę w życiu naszych pupili.
Choć podgryzanie może być mylnie odbierane, to podobnie jak lizanie jest przejawem sympatii i służy zacieśnianiu więzi społecznych. Kot delikatnie chwytający zębami naszą twarz lub dłonie chce pokazać swoją miłość.
To jakie emocje towarzyszą naszemu kotu, łatwo poznać po ogonie. Zrelaksowany czworonóg najczęściej nosi ogon lekko opuszczony lub ułożony na linii z kręgosłupem. Jeśli jednak temu widokowi towarzyszy wygięty grzbiet powinniśmy wiedzieć, że kot się boi i próbuje nas odstraszyć. Kiedy koci ogon uniesiony jest w górę, zazwyczaj oznacza to, że coś go zaciekawiło.