Nie jest łatwo samemu ocenić, czy naszemu pupilowi coś dolega. Czasem na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się dobrze, by po niedługim czasie sytuacja miała przerodzić się w pilną wizytę u weterynarza.
Reklama.
Reklama.
Chyba każdy właściciel psa traktuje go jak członka swojej rodziny. Bezinteresowna miłość czworonoga wywołuje u nas uczucia empatii i szczęścia. Podobnie działa to w odwrotną stronę, kiedy nasz pupil wesoło macha ogonkiem i zaprasza do wspólnej zabawy. Bywa jednak tak, że jego zachowanie przestaje budzić entuzjazm, a wywołuje zaniepokojenie. Nie zawsze bowiem źródło bólu zwierzęcia jest widoczne gołym okiem, a pies nie jest w stanie nas poinformować o swoim cierpieniu. Poniżej przedstawiamy objawy, które powinny zapalać przysłowiową czerwoną lampkę.
Gorączka
Temperatura organizmu psa jest nieco wyższa niż u człowieka i powinna wynosić pomiędzy 37,5 a 39 stopni Celsjusza. Wyższa wartość oznacza stan podgorączkowy, a wartość powyżej 41,5 jest określana jako stan krytyczny. Temperaturę wbrew powszechnemu przekonaniu mierzymy, dotykając uszu, a nie nosa. Może do tego posłużyć specjalny termometr.
Problemy dróg oddechowym
Psy, podobnie jak ludzie mogą cierpieć na kaszel lub katar, dlatego ważnym jest, by przysłuchiwać się oddechowi czworonoga. Niepokój powinny wzbudzić w nas chrapanie i duszności, które należy skonsultować ze specjalistą.
Częste lub rzadkie oddawanie moczu
Tego, że nas pies zbyt często oddaje mocz, ciężko byłoby nie zauważyć. Problem pojawia się, kiedy robi to zbyt rzadko. Jeśli zwierzak nie nalega na spacer lub niechętnie odwiedza kuwetę, powinniśmy mieć na uwadze, że może cierpieć na dolegliwości pęcherza lub nerek.
Ropne wypływy z oczu
Kiedy oczy naszego pupila robią się czerwone i mętne, a towarzyszą temu ropne wypływy, to wiedz, że coś się dzieje. Może być to objawem alergii lub wielu groźnych chorób, takich jak jaskra czy zapalenie spojówek.
Niepokój i odruchy wymiotne
Niepokojące i gwałtowne ruchy połączone z odruchem wymiotnym u psa mogą sygnalizować duży ból. Bywa to związane z rozszerzeniem i skrętem żołądka.
Drapanie i wgryzanie
Sporadycznie takie odruchy są zupełnie normalne. Jednak gdy ich częstotliwość rośnie, może mieć to związek z pasożytami, które zadomowiły się na jego ciele. Najpopularniejsze z nich to pchły, kleszcze i roztocza.
Podskórne guzy i zgrubienia
To objawy, których na pewno nie powinniśmy lekceważyć. Choć mogą okazać się jedynie niegroźnymi cystami lub zwłóknieniami, to często sygnalizują też groźne choroby nowotworowe.