Idę o zakład, że masz tu niezły bałagan. Domowa apteczka nie powinna być zbiorem przypadkowych leków

Aneta Zabłocka

16 listopada 2022, 12:17 · 3 minuty czytania
Domowa apteczka to brzmi dumnie. Zupełnie jakbyś był przygotowany na każdą możliwość. Jednak w większości domów apteczka przypomina przypadkowo rozrzucone w szafce opakowania po lekach. By temu zapobiec, podpowiadamy absolutny apteczkowy "must have", który solidnie zadba o zdrowie i przestrzeń.


Idę o zakład, że masz tu niezły bałagan. Domowa apteczka nie powinna być zbiorem przypadkowych leków

Aneta Zabłocka
16 listopada 2022, 12:17 • 1 minuta czytania
Domowa apteczka to brzmi dumnie. Zupełnie jakbyś był przygotowany na każdą możliwość. Jednak w większości domów apteczka przypomina przypadkowo rozrzucone w szafce opakowania po lekach. By temu zapobiec, podpowiadamy absolutny apteczkowy "must have", który solidnie zadba o zdrowie i przestrzeń.
Domowa apteczka: wszystko co powinno się w niej znaleźć. Ale bez przesady Fot. 123rf
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

W apteczce domowej powinny znaleźć się niezbędne leki i opatrunki, które poratują nas w sytuacji kryzysowej. Nie bójmy się wyliczyć tutaj nagłej migreny, strzyknięcia w krzyżu, przeziębienia czy rozcięcia dłoni w czasie wykonywania prac domowych.


Za to w ogóle nie powinno być w nich przeterminowanych leków, preparatów, które widzieliśmy tylko w reklamie albo środków, które podrzucili nam znajomi, bo "im pomogło".

Jesteśmy do bólu praktyczni, dlatego podpowiemy ci minimalny zestaw leków i rzeczy, które powinny znaleźć się w domowej apteczce, a dają maksymalne korzyści zdrowotne.

Co powinno znaleźć się w domowej apteczce?

Nie warto wyładowywać domowej apteczki pod sufit. Rodzice mają tendencję do kupowania nadmiernej ilości leków oraz suplementów diety, które podają dzieciom w przypadku wystąpienia pierwszych objawów przeziębienia.

W takie preparaty, jeśli już koniecznie chcemy je kupować, zaopatrzmy się doraźnie w czasie choroby, nie ma potrzeby, aby stały cały rok na półce. Oto baza leków, które muszą znaleźć się w domowej apteczce:

  • Środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe - najczęściej to paracetamol i ibuprofen. Wybierajcie "czyste" leki, te z domieszką innej substancji mogą źle reagować, jeśli wy lub ktoś z rodziny bierze inne lekarstwa.
  • Leki na biegunkę - popularny węgiel sprawdzi się najlepiej, ponadto razem z opakowaniem aktywnego węgla w apteczce powinny znajdować się elektrolity zapobiegające odwodnieniu. Leki zawierające loperamid także przydadzą się w hamowaniu problemów jelitowych.
  • Opatrunki - gazy jałowe, plastry (koniecznie z postaciami z bajek), bandaż, chusta trójkątna.
  • Maseczki ochronne - jednorazowe typu N95 dla całej rodziny.
  • Środki dezynfekujące - do ran i rąk.

Osoby chorujące przewlekle muszą mieć w apteczce zapas leków na co najmniej miesiąc do przodu.

Nie kupuj na zapas leków przeciwalergicznych (jeśli ich nie potrzebujesz, poza tym przy wystąpieniu wysypki i tak będziesz potrzebował wizyty u lekarza), ani preparatów na stłuczenia. Spośród wielu polecanych środków dobrze mieć w aptece kompresy żelowe, które zaaplikowane w miejscu bólu, szybko przynoszą ulgę.

Ponadto w apteczce domowej warto mieć termometr i małe nożyczki. To przedmioty, które docenia się w chwilach, gdy kompletnie nie można ich znaleźć, a dziecko płacze, że plasterek musi być przyklejony natychmiast.

Jak i gdzie przechowywać apteczkę?

To bardzo ważny akapit dla wszystkich, którzy trzymają leki na otwartych półkach, w szafkach, pudełkach, opakowaniach poukrywanych w szufladach. Apteczka domowa nie powinna być chaotycznym zbiorem leków.

Jak zatem przechowywać apteczkę?

  • z dala od źródeł światła, ciepła i wilgoci,
  • w szafce lub szufladzie zamykanej na kluczyk lub poza dostępem dzieci,
  • tam, gdzie wszyscy będą wiedzieli, jak ją znaleźć,
  • zawierającą wszystkie ulotki dotyczące leków znajdujących się w apteczce,
  • z opisanymi lekami dla osób, które stale je przyjmują,
  • w apteczce powinny znajdować się leki, które mają ważną datę spożycia,
  • zawierającą blistry z lekami zapewniającymi więcej niż jedną dawkę.

Domowa apteczka powinna być jak żołnierz - solidna, nieustraszona i efektywna. Przeładowanie domowe apteczki mija się z celem, ponieważ wielu z nas zagląda do niej tylko w wypadku choroby. Solidna apteczka powinna mieć leki, które mają długi termin przydatności oraz są używane często w naszym domu.

Jedyną rzeczą, której termin przydatności jest stosunkowo krótki, ale warto mieć ją w lodówce (tak) szczególnie latem to:

  • Epipen Jr (0,15mg) i Epipen (0,3 mg),
  • Adrenalina WZF w ampułkostrzykawce.

To leki, które można bezpiecznie podawać w warunkach domowych w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego np. gdy użądli nas pszczoła lub osa.

Czytaj także: https://dadhero.pl/287787,meskie-przeziebienie-sprawdzamy-czy-mezczyzni-choruja-bardziej