Co naprawdę oznacza bycie "prawdziwym mężczyzną" w związku? Możesz się zdziwić

Dominika Bielas

20 września 2022, 14:19 · 3 minuty czytania
Dla wielu mężczyzn życie w romantycznym związku to nie lada wzywanie. Bo jak tu mówić o własnych uczuciach, będąc nadal "twardzielem"? Przecież okazywanie emocji czy wyrażanie obaw to słabość, na którą "prawdziwy facet" nie może sobie pozwolić. Jak być "prawdziwym mężczyzną" w związku? Są na to sposoby!


Co naprawdę oznacza bycie "prawdziwym mężczyzną" w związku? Możesz się zdziwić

Dominika Bielas
20 września 2022, 14:19 • 1 minuta czytania
Dla wielu mężczyzn życie w romantycznym związku to nie lada wzywanie. Bo jak tu mówić o własnych uczuciach, będąc nadal "twardzielem"? Przecież okazywanie emocji czy wyrażanie obaw to słabość, na którą "prawdziwy facet" nie może sobie pozwolić. Jak być "prawdziwym mężczyzną" w związku? Są na to sposoby!
Nie da się stworzyć udanego związku, bez okazywania uczuć i emocji. fot. unsplash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Prawdziwi faceci nie płaczą?

Pewnie niejednokrotnie jako mały chłopiec słyszałeś, że jako przedstawiciel płci męskiej nie możesz być słaby. Nie ty jeden! Latami wmawiano chłopcom, że zdarte kolano "to nic", "chłopaki nie płaczą", a prawdziwy facet nie mówi, co czuje. Dlatego nie ma się co dziwić, że teraz mamy pokolenie mężczyzn po 30, dla których mówienie o własnych emocjach czy uczuciach, jest nie tylko trudne, ale i przeczy "prawdziwej męskości".


Mówienie o kwestiach sprzecznych z normami płci ustalonymi przez społeczeństwo wymaga odwagi, ale jednocześnie może to być niezwykle satysfakcjonujące. To klucz do pogłębienia więzi z partnerką, dlatego nie warto się tego bać. Jednak jak to osiągnąć? Wykorzystaj te trzy strategie:

1. Naucz się akceptować swoją wrażliwość

W wielu kulturach mężczyźni są uczeni, że wyrażanie emocji jest oznaką słabości. Jednak eksperci są zgodni, że mówienie o swoich uczuciach (bez względu na płeć) ma olbrzymie znaczenie, nawet jeśli dana osoba czuje się niekomfortowo.

Brené Brown, naukowiec, który przeprowadził szeroko zakrojone badania nad odwagą, wrażliwością i empatią, sugeruje, że wrażliwość jest warunkiem niezbędnym, by być autentycznym. Istnieje wiele badań pokazujących, że autentyczność jest jednym z najważniejszych czynników koniecznych do odczuwania szczęścia czy odnajdowania w życiu większego znaczenia.

Tak więc, zamiast wierzyć, że ekspresja emocjonalna wskazuje na słabość, warto poświęcić więcej energii na zrozumienie, jaką siłę może dawać wrażliwość i autentyczność emocjonalna.

2. Zainwestuj w swój związek

Romantyczne związki wymagają ciągłego wysiłku i uwagi. Aby relacja miała szansę rozkwitać, niezbędne jest poczynienie pewnych inwestycji. Oczywiście niefinansowych, a emocjonalnych.

Inwestowanie w związek to wspólny czas, randki czy bezinteresowne sprawienie przyjemności swojej drugiej połówce, ale także rozwiązywanie problemów. Zamiast zamiatać pod dywan trudne sprawy, warto zająć się drażliwymi tematami. Nie wiecie jak? Terapia może pomóc w skutecznym radzeniu sobie ze stresem, lepszym wyrażaniu emocji, a także rozpalić na nowo ikrę.

3. Poczytaj na temat społecznych norm przypisywanych płciom

Według nowego badania, opublikowanego w "Journal of Research in Personality", wyrażanie emocji przez mężczyzn w związkach jest nie tylko akceptowane przez kobiety, ale wręcz pożądane. Wiąże się to z dobrym samopoczuciem w związku.

Jednak wyrażanie emocji często wywołuje dyskomfort u mężczyzn. Jednym ze sposobów na przezwyciężenie tego uczucia, jest kształcenie się na temat normatywnych zachowań związanych z płcią. Wzorce społeczne mogą wpływać na nasze życie, warto zrozumieć jak bardzo.

"Wyrażanie emocji służy naszym relacjom - buduje silne więzi i łączy nas ze sobą" – wyjaśnia Azriel Grysman, który w swoich badaniach przygląda się ludzkim emocjom. "Silne więzi z innymi są dla nas dobre. Jesteśmy gatunkiem, który ewoluował, aby żyć w grupach, a bycie blisko innych jest czymś, czego pragniemy i czymś, co daje nam poczucie przynależności i spełnienia”.

Czytaj także: https://dadhero.pl/289597,emocje-nie-sprawiaja-ze-syn-wyrosnie-ma-mieczaka-chlopaki-tez-placza