Naukowcy odkryli, że mózg młodego taty się kurczy, gdy na świat przychodzi dziecko. Ale to dobrze! To właśnie dzięki temu może nawiązać lepszy kontakt z maluszkiem.
Reklama.
Reklama.
Wcześniejsze badania wykazały, że macierzyństwo może zmienić strukturę mózgu kobiety.
Naukowcy postanowili sprawdzić, czy dotyczy to również ojców.
Okazuje się, że mózg traci 1-2 proc. objętości, gdy mężczyzna zostaje tatą.
Narodziny dziecka to bez wątpienia wielka zmiana w życiu rodziny. Jednak naukowcy od lat zastanawiają się, na ile macierzyństwo może mieć wpływ na nasz organizm np. na poziomie neuronowym. Jest wiele badań, które dotyczą tego, jak zmienia się mózg kobiety, gdy wyda ona na świat dziecko. Ale co z tatusiami? Naukowcy do tej pory pomijali ten temat, jednak najnowsze badanie daje bardzo ciekawe wnioski.
Badanie nie było duże, jednak bez wątpienia udowodniło, że pojawienie się na świecie dziecka, nie tylko zmienia strukturę mózgu kobiety, ale także modyfikuje mózg panów, a dokładniej... kurczy go. Naukowcy zauważyli, że po przyjściu na świat dziecka męski mózg traci od 1 do 2 proc. objętości. Co ciekawe kurczy się jego konkretna część.
Mniej znaczy lepiej!
Naukowcy przeprowadzili obrazowanie z użyciem rezonansu magnetycznego (MRI) na 40 panach (połowa z Hiszpanii i połowa ze Stanów Zjednoczonych). Zebrane dane porównano z grupą kontrolną (17 Hiszpanów). Badacze sprawdzili, jak prezentował się obraz mózgu, gdy partnerki mężczyzn biorących udział w badaniu były w ciąży. Potem wykonali ponownie, badania, by zobaczyć, jak zmienił się obraz mózgu na MRI kilka miesięcy po narodzinach dziecka.
Okazało się, że w istocie szarej nastąpiły zauważalne zmiany. A ściślej skurczeniu uległa sieć stanu spoczynkowego (ang. default mode network, DMN) to zespół obszarów aktywnych wtedy, gdy mózg nie jest skupiony na konkretnym zadaniu. Choć może to brzmieć niepokojąco, ale w tym przypadku, kurczenie to nic złego! W rzeczywistości może wskazywać na udoskonalenie mózgu, które sprawia, że więź z dzieckiem jest silniejsza, a rozpoznawanie potrzeb malucha łatwiejsze.
Inne badania wykazały, że podobne ubytki korowe u matek są ściśle powiązane z silniejszymi reakcją na dziecko czy mocniejszym przywiązaniem do niemowlaka. Ale to nie wszystko. Jest badanie, które wykazało, że ojcowie lepiej radzą sobie z zadaniami opartymi na pamięci wzrokowej niż mężczyźni bez dzieci. To pokrywa się z najnowszym odkryciem, bo za takie zdolności odpowiada dokładnie ten sam obszar mózgu, który ulega zmianie po narodzinach dziecka.
"Zrozumienie, w jaki sposób zmiany strukturalne związane z ojcostwem przekładają się na rodzicielstwo, jest w dużej mierze niezbadanym tematem, zapewniającym ekscytujące możliwości dla przyszłych badań" - zaznacza autorka odkrycia, która jest przekonana, że dalsze prace mogą przynieść bardzo ciekawe wyniki.