Badania pokazują, że jednym z najczęstszych powodów awantur w samochodzie podczas jazdy jest dobór muzyki. A gdy na pokładzie siedzą rodzice, nastolatek i młodsze dzieci, wojna o fale radiowe jest niemal pewna. Dlatego uprzedź ruch przeciwnika - włącz audioook lub podcast. Nie żadne tam szkolne lektury, ale kawałek naprawdę rozrywkowej literatury.
Reklama.
Reklama.
Siedząc w aucie i jadąc na wakacje, możesz tylko słuchać: awantur dzieci, pretensji, że korek, że siku, że głód, pytań, czy daleko jeszcze i swojego zgrzytania zębami. Zamiast tego włącz podcast lub audiobook i zamknij wszystkim buzie. A raczej otwórz z zaciekawienia i radochy, zamiast narzekań.
Oto kilka słuchowisk i audiobooków, które zrobią wam podróż, z podziałem na wiek.
Niezależnie od wieku
Milenialsi go kochają, dzieciaki go uwielbiają, obok fenomenu tej książki nie można przejść obojętnie. Dlatego seria o "Harrym Potterze" łączy ponad podziałami. Zasłuchają się w niej najmłodsi, zastrzygą uszami zblazowane nastolatki, a rodzice przeżyją swoją młodość jeszcze raz. A Piotr Fronczewski czyta tę historię po prostu genialnie.
Dla przedszkolaków
Kocham "Pana Kuleczkę" Wojciecha Widłaka! Zresztą jego i jego ekipy nie da się nie kochać. Kaczka Katastrofa aż nadto przypomina ruchliwego 3-latka, Pies Pypeć to starszak, który potrzebuje zawiłych i długich odpowiedzi na swoje pytania, a potem i tak tłumaczy sobie wszystko na swoją modłę, a Mucha Bzyk-Bzyk to istna oaza spokoju.
Dzieci kochają opowiadania Wojciecha Widłaka, bo pisze łatwo o trudnych sprawach. Każdy audiobook to seria kilku krótkich historii, a czyta je Piotr Fronczewski. Czy może być lepiej?
A jeśli chodzi o podcasty, które moglibyście włączyć przedszkolakom, to ruszajcie szukać słuchowisk. Ja serdecznie nie cierpię "Lata Muminków", ale dzieciaki, które słuchają piosenek Paszczaka i hałasów teatru są zachwycone.
I mówcie, co chcecie, ale Polskie Radio robi bajki do słuchania najlepiej. "Bajki opowiadane przez dzieci" czy "Opowieści ludów świata" to dobrze znane (i te nieznane z różnych zakątków świata) opowieści w pięknych aranżacjach. Muzyka dobrana do bajek jest naprawdę bardzo trafnie i ciekawie. To uczta dla wyobraźni dziecka.
Dla dzieci 6-9 lat
Ja wiem, wiem, jedziecie na długi weekend i wakacje, żeby odpocząć, zapomnieć o szkole i już nigdy, a przynajmniej te kilka najbliższych miesięcy, nie oglądać podręczników. Jednak musicie przyznać, że akurat na typ etapie uczenie się jest fajne. Dla was i dzieciaków.
Dlatego nie rezygnujcie z mądrej rozrywki. "Skąd się biorą dziury w serze?" - książka odpowiadająca na bardzo absurdalnie ważne pytania, to coś, czego potrzebujecie w czasie jazdy samochodem. Dzięki konwencji baśni utrzymuje uwagę dzieci. A jak was wciągnie, to możecie sięgnąć po "Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty?" i "Dlaczego mleko jest białe?". Wszystkie audiobooki czyta Anna Rusiecka, więc nie będzie tego nieprzyjemnego uczucia zmiany lektora.
Z kolei dzięki podcastowi "Bliżej lasu" zaczniecie odpoczywać już w czasie jazdy samochodem. To podcast z elementami słuchowiska wypełniony dźwiękami przyrody i spokojną muzyką. Dzieci dostaną ciekawą opowieść o lesie i jego mieszkańcach, a ty ukojenie nerwów, którego tak potrzebujesz w czasie kilkugodzinnej jazdy za kółkiem.
Dzieci 10+
"Baśniobór" poleciła mi sprzedawczyni w księgarni, gdy szukałam książek dla córki. Kupując jeden egzemplarz, nie wiedziałam, że otwieram puszkę Pandory, a Brandon Mull, autor "Baśnioboru", to Remigiusz Mróz w przebraniu. Stawiasz na półce pierwszą książkę, a potem pojawia się 8 kolejnych. Mull napisał świetnie przyjętą serię o dzieciakach, które odkrywają magiczny świat smoków, wróżek i wiedź w ogrodzie swojego mrukliwego dziadka. Brzmi jak banał, ale ta opowieść jest fantastyczna. Podobnie jak "Smocza Straż", czyli inna seria książek tego autora.
Audiobook czyta Janusz Zdura i jego niski, głęboki głos pasuje idealnie do klimatu mrocznego lasu i magicznych tajemnic.
Nastolatki
Umówimy się, jeśli chodzi o nastolatki, to one zupełnie nie uczestniczą w samochodowym życiu rodzinnym. Zakładają słuchawki i nie mają ochoty na słuchanie "jakiejś nudy". Podcastów dla nastolatek jest mało, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wciągnąć je w słuchowiska dla dorosłych. To dopiero nobilitacja!
Możesz puścić w samochodzie reportaż, który właśnie czytasz, włączyć "Morderstwo (nie)doskonałe" Tomka Ławnickiego, który spokojnym, pięknym głosem opowiada o nierozwiązanych zagadkach kryminalnych sprzed lat albo "Lepszy Klimat" - bardzo mądry i ciekawy podcast tworzony przez Paulinę Górską, dziennikarkę i aktywistkę, która mówi o zrównoważonym rozwoju i ochronie planety.
Dla najstarszych nastolatków i dorosłych polecam "Co ćpać po odwyku". Nie zrażajcie się tytułem, nie mówcie "olaboga! To zachęci dziecko do wpadnięcie w uzależnienie!". Ten podcast to świetne rozmowy z ludźmi, którzy swoje w życiu przeszli i nie mają nic do ukrycia. Myślę, że może być to cenna lekcja dla rodziców i prawie dorosłych, którzy chcą myśleć o życiu na serio, a nie na bani.
Audiobooków i słuchowisk szukajcie na Audiotece, Storytel, YouTubie i księgarniach, które sprzedają je na płytach. Możecie wziąć do auta głośniczek bluetooth, który wzmocni głos lektora płynący z telefonu. Dobrej podróży!