logo
Jak dobrać idealne męskie perfumy? Poradnik, który nie nabija w butelkę Fot. Unsplash
Reklama.
  • Na rynku dostępnych jest 5 rodzajów wód zapachowych. Każda z nich ma inna ilość olejków eterycznych.
  • By kupić dobrze dobrane perfumy, nie rozpylaj ich na karteczkach w drogerii.
  • Trwałe perfumy mają intensywną oleistą bazę.
  • Najdłużej perfumy utrzymują się w ciepłych miejscach na ciele: szyi, barkach, klatce piersiowej.
  • W europejskim badaniu wykazano, że podczas gdy mężczyźni kierują się wzrokiem w wyborze partnerki, dla kobiet najsilniejszym czynnikiem będzie zapach. Nawet jeśli będzie chciała się tego wyprzeć.

    Dobrze dobrany zapach to coś więcej niż tylko powodzenie u kobiet. Zapach paczuli i piżma może przywodzić na myśl siłę i zdecydowanie, wanilia i trawa subtelność i troskę, a cytrusy dodać energii i wzmóc determinację.

    Tak naprawdę od tego, co poczujesz rano, może zależeć, jak poczujesz się wieczorem. Do dzieła więc!

    To materiał, z którego dowiesz się wszystkiego, czego potrzebujesz o perfumach. Bez nabijania cię w butelkę.

    Od wody kolońskiej po perfumy: rozróżnienie

    Jest 5 wód zapachowych do wyboru. Od tej, którą wybierzesz, będzie zależała intensywność zapachu. Nie daj się zwieść i czytaj uważnie etykiety, nie każda szklana ozdobna buteleczka to perfumy.

    Woda fraiche (Eau Fraiche) - najbardziej rozcieńczona ze wszystkich zapachów. Zawiera jedynie 1-3 proc. olejków zapachowych. Nie utrzymuje się na skórze dłużej niż godzinę.

    Woda kolońska (Eau de Cologne) - wbrew pozorom to wcale nie mocna "perfuma". Woda kolońska zwykle ma lekki, świeży zapach. Zawiera tylko 2-4 proc. olejków zapachowych rozpuszczonych w wodzie. Jej trwałość oceniana jest na 2 godz.

    Woda toaletowa (Eau de Toilette) - esencja zapachowa sięga tutaj nawet 15 proc. Możesz spodziewać się, że zapach będzie utrzymywał się ok. 3 godzin.

    Woda perfumowana (Eau de Parfum) - to jeszcze nie perfumy, ale woda perfumowana zawiera już do 20 proc. esencji zapachowej rozpuszczonej w alkoholu i wodzie. Ich trwałość sięga nawet do 8 godzin.

    Perfumy (Parfum) - są skoncentrowane i oleiste. Nawet 30 proc. ich składu to esencja zapachowa. Perfumy o intensywnych woniach mogą utrzymywać się na skórze aż do 24 godzin.

    Cykl życia zapachów

    Wiele zależy od tego jakie nuty zapachowe wiodą prym w kompozycji perfum. Lekkie zapachy (głowa), czyli kwiaty, cytrusy i niektóre przyprawy to elementy, które uderzają pierwsze, ale i pierwsze wyparowują z perfum.

    Sercem zapachu, które utrzymuje się ok. 3-5 godzin po spryskaniu są zwykle jaśmin, trawa, owoce. One dopełniają głowę i budują wodę.

    Całość perfum opiera się na bazie, która musi być ciężka i oleista, by długo trzymała się na skórze. W przypadku męskich perfum będą to drzewo sandałowe, mech, wanilia, piżmo, a nawet skóra i dym.

    logo

    Wszystkie warstwy perfum sprawiają, że zapach pracuje na ciele. Dobre buteleczki zawierają kompozycje, które lekko zmieniają się pod wpływem ciepła, miejsca rozpylenia i ilości. Dobre perfumy możesz nosić cały dzień na skórze, w pracy pachnąć cytrusowo i świeżo, a wieczorem piżmowo i tajemniczo.

    By kupić dobre perfumy, patrz na ilość koncentratu olejków umieszczonych na składzie. Im ich więcej, tym wyższą pozycję zajmują.

    Jak dobrać perfumy?

    Psik, psik. Podoba ci się? Może... Wezmę, pewnie w domu będzie pachniał inaczej. Jeśli zwykle kupujesz perfumy na czuja, mamy radę - przestań!

    Dobrze wiemy, że zakupy w drogeriach kosmetycznych to gotowy zawrót głowy. Nie tylko od wyboru, ale także od masy zapachów, które ludzie wokół rozpylają na siebie i innych wokół. A do tego przecież sam sklep uwalnia co jakiś czas strzał zapachów, które mają ci się skojarzyć z przyjemną wizytą i uzależnić od siebie.

    Można odejść od zmysłów od tego wszystkiego, więc weź się w garść i skorzystaj z naszych rad, a ograniczymy twoją wizytę tutaj do dwóch razy. Ale wreszcie wyjdziesz ukontentowany.

    By dobrać perfumy:

  • wypij czarną kawę, zanim pójdziesz na zakupy,
  • rozpyl niewielką ilość perfum na każdy nadgarstek,
  • nie używaj karteczek, bo one pozwalają poczuć tylko górne nuty perfum,
  • wyjdź ze sklepu, nic nie kupując,
  • ponoś perfumy cały dzień i co jakiś czas sprawdzaj, jak pracuje zapach na twojej skórze,
  • wróć następnego dnia do sklepu i kup perfumy, które najbardziej do ciebie pasują.
  • Kupuj raczej małe niż duże buteleczki. W zależności od pór roku, zdobycia nowej dziewczyny, dostania awansu - twoje preferencje będą się zmieniać. Baw się zapachami.

    Zadbaj o to, żeby w czasie zakupu, sprzedawczyni wyjęła nowy, opakowany flakon perfum z szuflady. Światło słoneczne, różnica temperatur, wilgotność wpływają na rozpad cząsteczek zapachu. Nie chcesz na starcie dostać zwietrzałych perfum. Tak samo traktuj je w domu. Trzymaj niekoniecznie w łazience, ale w ocienionym miejscu, w pokoju o stałej temperaturze.

    Gdzie aplikować perfumy, by zapach długo się utrzymywał?

    Oto golden circle dla perfum, czyli miejsca, gdzie najlepiej je rozpylić, by długo się utrzymywały i pozwalały omdlewać damom, gdy koło nich przechodzisz:

  • klatka piersiowa,
  • szyja,
  • żuchwa,
  • nadgarstki,
  • przedramię,
  • wnętrze łokcia.
  • Nie używaj perfum w tych wszystkich miejscach, bo będziesz pachniał zbyt intensywnie. Lepiej skupić się na dwóch- trzech lokalizacjach.

    Jeśli kiedyś korciło cię, żeby rozpylić przed sobą chmurę zapachu i wejść w nią, jak szybowiec przecinający obłoki, to szkoda twojego zachodu. Taka chmura kropel nic nie daje, większość zapachu spada na podłogę, olejki trafiają w mniej prestiżowe lokalizacje niż wymienione powyżej.

    Perfum nie rozpylamy na ubraniach. Zapach będzie wtedy jednostajny i nudny, a w dodatku w kontakcie z przepoconą koszulką, może nawet wydawać się niezbyt przyjemny pod koniec dnia.

    Czytaj także: