Nie bądź łoś i nie wymyślaj sobie, jak powinien zachowywać się czy jak ma wychowywać idealny rodzic. Jesteś wielki i silny, taki, jaki jesteś. I żaden samochód załadowany dobrymi radami, o które nie prosiłeś, nie zagrozi ci, jak wejdziesz na rodzicielską drogę. Oto 20 rad od rodziców, którzy nauczyli się odpuszczać i wreszcie zaznali spokoju.
To, co działa na jedno dziecko, nie musi zadziałać na twoje.
Mycie krzesełka do karmienia i naczyń w wannie, podlewając je prysznicem, jest ok.
Wszystko, czego potrzebujesz, gdy dziecko przychodzi na świat to ogromna ilość pieluch i mokrych chusteczek.
Daj mu w spokoju jeść tylko pszenną bułkę i parówkę.
Może i zjadamy powoli swoje zęby na parentingu, ale uczymy się tylko i wyłącznie na podstawie doświadczeń innych rodziców. Oni wiedzą, co najlepsze dla dzieci, bo każdy z nich wychowuje innego szkraba, inaczej podchodzi do wychowywania dzieci oraz ma brzdące w różnym wieku, które już zdołały przeczołgać ich po podłodze swoich oczekiwań.
Dlatego zebraliśmy 20 rad, które pozwolą ci spuścić z siebie parę. To takie "złote myśli", które możesz codziennie czytać i poczuć coachingowy przypływ energii do działania. Albo odpuszczania.
1. To, co działa na jedno dziecko, nie musi zadziałać na twoje
Fajnie jest mieć wsparcie dziadków, innych rodziców i cioci Władzi, ale ich wiedza czasem może być przestarzała lub niewłaściwa. Dzieci twoich kolegów nie mogą być takie same jak twoje, bo mają innych rodziców. Daj sobie spokój z porównywaniem się i korzystaniem z rad, które sprawiają, że stresu tylko ci przybywa. Skocz do ostatniego punktu, on też ci trochę wyjaśni.
2. Nie zadawaj się z ludźmi, którzy doradzają niepytani
Wynika z jedynki. Może po narodzinach dziecka nie ogarniasz, co dzieje się i jak, może podejmujesz chaotyczne decyzje, ale są one twoje. Nie słuchaj ludzi, których nie prosiłeś o radę, bo w napływie dodatkowych informacji, zatracisz umiejętność słuchania własnego dziecka. A to ono jest tu szefem.
3 dni po urodzeniu, kiedy noworodek odespał stres porodowy i zaczyna się drzeć. Kolki w 3 miesiącu życia niemowlaka. 3 lata i adaptacja w przedszkolu. Totalne szaleństwo, gdy okazuje się, że będziecie mieli 3. dziecko.
4. Śpij, kiedy dziecko śpi
To zdanie powtarzane jest każdym młodym rodzicom, a oni nie wiedzieć czemu, zaczynają wtedy sprzątać dom i dojeżdżają swoje przeciążone mięśnie i głowy. Śpijcie razem z dzieckiem, naprawdę. Im młodsze, tym więcej. Nikt wam też nie zabroni w weekend w ciągu dnia, rzucić się do wyrka z przedszkolakiem na małą drzemkę.
5. Pokaż dzieciom, czym jest cierpliwość
Zacznij od siebie. Jeśli ty masz krótki lont, a one uczą się przez przykład, skąd będą widziały, że krzyk i płacz nie są dobrą metodą rozwiązywania konfliktów? Nie chodzi też o to, byś blokował wszystkie swoje emocje. Wyrażaj je, ale zawsze tłumacz, z czego wynikają i daj się dzieciom pocieszyć.
6. Dzieci nie słuchają, one patrzą
Tak, patrzą, obserwują i wysuwają wnioski. Tata je pieczone ziemniaczki, to one też będą jadły. Tata krzyczy przez telefon, jak rozmawia z ludźmi z pracy, one tak będą się bawić. Tata przytula mamę i mówi jej często, że ją kocha... Wiesz, do czego to zmierza?
7. Brudne dresy są ok
Zarówno dla ciebie, jak i dla twoich dzieci. Ciągłe pranie, prasowanie i składanie w kosteczkę budzi jedynie frustrację i zabiera wam cenny czas na wspólną zabawę.
8. Mycie krzesełka do karmienia i naczyń w wannie, podlewając je prysznicem, jest ok
To protip. Zamiast biegać ze ścierką, zrób to jak twardziel. Opłucz ten bajzel i po problemie.
9. Bądź rodzicem, a nie kumplem
Chciałbyś, żeby twoje własne dzieciaki cię lubiły i spędzały z tobą fajnie czas, ale nie zapominaj, że masz je przygotować do dorosłego życia. A tam trzeba będzie pozmywać naczynia, zmienić sobie pościel i doprowadzać projekty w robocie do końca. Tego uczą obowiązki domowe, których nie możesz im odpuścić.
10. Nie miej oczekiwań
Jak nie przyczepisz się do myśli, że twoje dziecko powinno TERAZ spać, musi DOBRZE się uczyć, lepiej, żeby NIE BRUDZIŁO przy jedzeniu, a dasz się nieść chwili, twoje życie stanie się spokojniejsze.
11. Nie ciesz się na swoje plany, bo dziecko dostanie gorączki i kataru
Tak się dzieje, naukowcy nie wiedzą, jaka jest przyczyna wystąpienia objawów chorobowych u dzieci, gdy mają pojechać na weekend od dziadków, a wy macie wyjść do kina i na randkę. Nie okazuj ekscytacji, a być może ci się uda wyjść na miasto.
12. Rób na swoje urodziny większa imprezę niż na urodziny dzieci
Nie żartuję. Celebruj siebie, bądź dumny z tego, kim stałeś się przez te lata i spotykaj się z ludźmi, których kochasz. Nie tylko swoimi dziećmi. One jeszcze poimprezują na studiach.
13. Spóźniaj się
"Czarodziej jest zawsze o czasie" - mawiał nieoceniony mędrzec Gandalf. Bierz z niego przykład. Będziecie na miejscu, gdy wszyscy będziecie gotowi do wyjścia bez krzyków, lamentów i szarpania bucików.
14. To, że ty coś robiłeś w dzieciństwie czy szkole nie ma nic wspólnego z doświadczeniami twojego dziecka
Inne czasy, inne sposoby wychowania rówieśników, twoje dziecko jest innym człowiekiem, niż ty byłeś w jego wieku. To wszystko ma się jak pięść do nosa. Choć możesz znaleźć jakieś punkty wspólne szkolnej katorgi, to nie trzymaj się ich kurczowo i nie udowadniaj na siłę dziecku, że "też tak miałeś".
15. Daj mu w spokoju jeść tylko pszenną bułkę i parówkę
Myślisz, cwaniaku, że w jego wieku miałeś zmysł smaku godny Gordona Ramsaya albo Amaro? Lubiłeś słodkie miałkie rzeczy dokładnie tak samo, jak twoje dziecko. A niektórych warzyw nie lubisz do dzisiaj. Pełny brzuch jest lepszy od pustego, nawet jeśli w środku zawsze znajdują się tylko racuchy z makaronem.
16. Kontaktuj się z drugim rodzicem, choć nienawidzisz go po rozwodzie
To ważne dla twojego dziecka, abyś nie wtłaczał go w żadną szkodliwą rolę, a zawsze mógł ci zaufać. Komunikacja pomiędzy rodzicami, po rozwodzie lub bez, świadczy o ich wzajemnym szacunku i nie wciąga dziecka w konflikt.
17. Kiedy oczy zamykają się ze zmęczenia, poproś kogoś o pomoc
Nie udawaj chojraka, nie powstrzymuj się przed snem, bo nieświadomy i zmęczony rodzic stanowi zagrożenie dla dziecka. Nie bój się zadzwonić po dziadków, sąsiadków, kolegów, którzy wpadną na godzinę i popilnują niemowlaka, gdy ty będziesz zażywał regenerującej drzemki.
18. Wszystko, czego potrzebujesz, gdy dziecko przychodzi na świat to ogromna ilość pieluch i mokrych chusteczek
Nie musisz mieć wszystkich gadżetów, które reklamowane są jako niezbędne dla młodego rodzica. Zacznij być tatą, a przekonasz się na własnej skórze, jakich sprzętów potrzebujesz, by ułatwić sobie życie z niemowlakiem.
19. Proponuj najgłupsze zabawy
Daj im i sobie się wyszaleć. Wiem, że też chciałbyś rzucić się w kulki na sali zabaw albo obrzucać śniegiem w czasie spaceru. Niech nic cię nie powstrzymuje, w ten sposób pokażesz dzieciom, że radość można przeżywać niezależnie od wieku.
20. Słuchaj tylko siebie
A tak naprawdę to zdanie jest najważniejsze. Idź za swoim instynktem, pozwól sobie i rozpieszczać i sztorcować dzieci, by zachować balans. Ty wiesz, co dla nich i ciebie najlepsze.