Twoja była zaczyna opowiadać niestworzone historie o zdradzie, jakiej wobec niej się dopuściłeś, a wszystkiego słuchają dzieci. Czas z tym skończyć. Bądź dorosłym w tym rozdaniu i dowiedz się, jak walczyć z obmową ze strony ex.
Powodami obmawiania byłego partnera jest nieuleczone poczucie krzywdy oraz brak dorosłych przyjaciół, którym można się zwierzyć.
"Jeżeli dziecku zostaną wmówione pretensje i poczucie krzywdy, nie będzie mogła powstać więź z drugim rodzicem".
Dzieci mają prawo powiedzieć rodzicowi, że nie chcą słuchać nieprzyjemnych rzeczy o mamie lub tacie.
Kociołek wzajemnych pretensji wykipiał i jednej stronie ulało się, gdy były z nią dzieci. Teraz słuchasz rewelacji na temat własnej osoby i nie możesz uwierzyć, że ktoś powiedział takie słowa przy dzieciach.
Tym bardziej że zrobiła to osoba, której, podobnie jak tobie, na dobru dzieci zależy najbardziej.
Dlaczego drugi rodzic mówi dzieciom złe rzeczy o tobie?
Przyczyn takiego zachowania u byłej partnerki może być kilka. Jednym z podstawowych, które wymieniają psychologowie, jest nieuleczone poczucie krzywdy. Łatwo o nie, gdy sprawa między wami jest świeża, a partnerka czuje się ofiarą waszego rozstania.
Drugim powodem jest brak dorosłych, którym "skrzywdzony" rodzic może się zwierzyć. Wtedy łatwo mu znaleźć słuchacza w dziecku, które jest od niego zależne.
Obsadzanie w role jest skutkiem osamotnienia. Nawet jeśli do tej pory nie układało się między wami, a dyskusje przypominało przerzucanie się niewybrednymi słowami, twoja była mogła wyrazić swoje emocje drugiemu dorosłemu.
Żal, złość i poczucie niesprawiedliwości, które teraz jej towarzyszy przelewa na dziecko, które darzy ją bezgraniczną miłością. Inaczej niż ty, który ją zdradziłeś odchodząc (nawet jeśli była to jej decyzja).
"Jeżeli dziecku zostaną wmówione pretensje i poczucie krzywdy, nie będzie mogła powstać więź z drugim rodzicem. Nawet jeżeli tamten rodzic będzie chciał nawiązać z nim kontakt. Budowanie relacji z krzywdzicielem byłoby wyrazem nielojalności wobec matki/ojca, które mówi o sobie jako ofierze" - tłumaczyła w rozmowie z dadHero.pl Dorota Sakławska, mediatorka ze Stowarzyszenia OPTA, gdy mówiła o rolach, w które rodzice po rozwodzie wtłaczają swoje dzieci.
Co robić, gdy drugi rodzic obmawia cię przed dziećmi?
Dorota Sakławska radzi: "Gdy dziecko przynosi trudne informacje od drugiego rodzica (tata mówił, że ty, mamo…, mama mówi, że gdybyś mnie kochał, to byś, tato…), powiedz mu, że to konflikt między tobą a mamą/tatą, ale że to nie ma związku z dzieckiem.
Wtedy dziecko może poczuć się zwolnione z przekazywania takich informacji. Może też przekazać taki komunikat drugiemu rodzicowi (Tato/mamo, to są wasze sprawy.)".
Jak rozmawiać z dziećmi o tym, co mówi o tobie mama:
Nie mów o przyczynie zerwania, tylko o emocjach - twoje dzieci nie są twoimi spowiednikami i nie powinieneś dzielić się z nimi decyzjami, jakie podjąłeś w życiu. Skup się na tym, co czułeś w czasie rozstania z ich mamą, aby one miały przyzwolenie i przestrzeń do wyrażenia żalu czy złość w związku z waszym rozwodem.
Przyznaj, że zmiany są trudne - nie tylko dla nich, którzy uczą się funkcjonować w dwóch domach, ale także dla ciebie. Używaj uspokajających słów i odnoś się do rzeczy, które zostały już ustalone z byłą partnerką, a nie dywagacji, co im dasz, jeśli będą lubiły cię bardziej. Nie zastępuj emocji zabawkami i atrakcjami.
Daj im głos - powiedz dzieciom, że mają prawo powiedzieć rodzicowi, że nie chcą słuchać nieprzyjemnych rzeczy o mamie lub tacie.
Potwierdź, że je kochasz - byli partnerzy mówią różne rzeczy, często podważając kompetencje rodzicielskie drugiej strony. Upewnij dzieci w tym, że kochasz je, chcesz być dla nich najlepszym tatą i zadbasz o to, by wszystko było dobrze.
Jak rozmawiać z była partnerką o tym, że cię obgaduje do dzieci:
"Pomyślmy o dzieciach" - odwołaj się do tego, że dzieci widzą, słyszą i rozumieją niepochlebne opinie na twój temat, których nie powinny. Relacja między wami, a twoja relacja z dziećmi to dwie inne kwestie.
"Czuję się z tym źle" - powiedz też o tym, jak ty się czujesz z tym że matka twoich dzieci obmawia cię i rysuje twój negatywny portret. Owszem jest między wami sporo negatywnych emocji i jeśli chce, możecie o nich porozmawiać, ale niech nie czyni z dzieci posłańców złych wiadomości.
Mediator - jeśli rozmowa z byłą idzie jak po grudzie, czas zwrócić się o fachową pomoc. Zaproponuj mediacje lub spotkanie z psychologiem, by dowiedziała się, jaki wpływ na dzieci mają jej krytyczne wobec ciebie słowa.
I pamiętaj, że to miecz obosieczny. Nie używaj krzywdzących słów dotyczących twojej byłej partnerki w towarzystwie dzieci. Jeśli masz coś do powiedzenia na jej temat, znajdź dorosłego interlokutora, który zrozumie twój ból.