Lulasz, bujasz, nucisz, odkładasz, a za chwilę wracasz, bo już płacze. Niemowlęta i małe dzieci to wrażliwe stworzenia i nawet małe rozdrażnienie przed snem może przekreślić całą noc.
Spokojny i nieprzerywany sen niemowlaka i małego dziecka jest największym marzeniem młodych rodziców.
Aż 75 proc. hormonu wzrostu dziecka jest wytwarzanych w czasie snu.
Spokojny sen jest więc ważny nie tylko dla samopoczucia opiekunów, ale i zdrowia dziecka.
"Czy już przesypia całe noce?" i "Czy sam zasypia?" to dwa ulubione pytania młodych rodziców. Można wciskać im kit, że zaraz wszystko samo się ułoży i będzie to szybciej, niż mogą się spodziewać, ale prawda jest taka, że zajmuje to lata. Chyba że oprzemy się na najnowszych badaniach dotyczących snu niemowląt.
Dzieci rosną w nocy. Aż 75 proc. hormonu wzrostu dziecka jest wytwarzanych w czasie snu. Dlatego ważne jest, żeby dzieci spały dobrze i długo. Co jest także marzeniem wszystkich rodziców.
Daruj sobie dobranockę
Najnowsze badania z czerwca 2021 roku, przeprowadzone na 550 dzieciach, wykazały, że niemowlęta, które oglądały w ciągu dnia telewizję spały 9,2 godziny na dobę. Te, które nie miały kontaktu z ekranem, 9,6 godziny dziennie.
Może się wydawać, że takie różnice w czasie snu nie mają znaczenia, ale czasem te kilkanaście minut dodatkowej drzemki to to, czego i rodzice, i niemowlę potrzebują najbardziej.
Niebieskie światło emitowane przez ekrany ma dwojaki wpływ na dzieci. Po pierwsze może przesuwać rytm okołodobowy niemowląt, implikując im, że jeszcze jest dzień i wiązać się z problemami z zasypianiem.
Po drugie ma działanie stymulujące, które wpływa na okres wyciszenia i wytłumienia emocji przed snem, powodując również bardziej niespokojne drzemki.
Oznacza to, że zamiast puszczać dzieciom bajki-dobranocki, lepiej będzie zastąpić je czytaniem książek. One zwiększają umiejętności dziecka w zakresie rozpoznawania liter, rozumienia i doskonalenia języka.
A jeśli bajka jest wpisana w wasz przedsenny rytuał, lepiej będzie ja przesunąć na wcześniejszą godzinę, by dzieci miały czas się wyciszyć, zanim trafią do łóżek.
Dobry dotyk
Styczniowe badania z 2021 roku wykazały, że masaż wpływa na polepszenie snu niemowląt w wieku 1-7 miesięcy. Sześć na siedmioro dzieci, które były masowane przed w i czasie snu spało lepiej.
Malezyjskie badania, w których sprawdzano wpływ dotyku u dzieci w wieku pomiędzy 3 a 6 miesięcy, dowiodły, że spokojny sen dziecka zwiększył się aż o godzinę.
Malezyjscy uczeni twierdzą, że masaż "stymuluje aktywność nerwu błędnego w celu poprawy oddychania, wzmacnia układ odpornościowy, wcześnie uczy dzieci o częściach ciała i zwiększa przepływ tlenu i składników odżywczych do komórek".
Niestety próbka ich badań dotyczy małej liczby dzieci, ale nawet nikła szansa na godzinkę snu więcej, jest lepsza nić nic.
Nie rzucajcie się na niemowlęta od razu przed snem. Kilka dni przed wprowadzeniem masażu do wieczornej rutyny, głaszczcie niemowlaki w ciągu dnia. Muszą przyzwyczaić się do masażu, w innym wypadku tylko rozbudzi ich przed snem.