Czujesz, że już za chwilę usiądziesz na kanapie i odpoczniesz po ciężkim dniu. Gdy z sypialni dzieci dochodzi wołanie: "Tato, chce mi się pić!". Czy wychowujesz małe wielbłądy, które nigdy nie mają dość wody? Oto przyczyny częstego pragnienia dzieci tuż przed snem.
Powodów może być kilka: potrzeby fizjologiczne, emocjonalne lub zła jakość powietrza w pokoju dziecka.
By dziecko przestało męczyć pragnienie przed snem, ważne jest odpowiednie nawodnienie go w ciągu całego dnia.
Kolacja, kąpiel, piżamka, książeczka, buziak na dobranoc! Uff, wreszcie pójdą spać. A wtedy słyszysz cichutkie: "Tato, piciu!". Zagryzasz zęby i podajesz kubek wody raz, drugi i trzeci.
Czy twoje dziecko naprawdę męczy pragnienie, czy nie może się z tobą rozstać? Obie odpowiedzi są prawdziwe.
Wyjaśniając to zagadnienie, naukowcy z McGill University w Quebecu odkryli, że zwiększenie ilości wody pitnej na dwie godziny przed snem pomogło uchronić myszy przed odwodnieniem podczas cyklu snu.
Tak, badanie odbyło się na gryzoniach, ale dostarczyło dowodów, że za wzmożonym pragnieniem wieczornym stoi proces molekularny obejmujący neuropeptyd, który reguluje cykle okołodobowe.
Organizm reguluje gospodarkę wodną, aby zapewnić sobie nawodnienie na całą noc. Czasem jeden łyk z kubeczka może zapewnić właściwy poziom wody w ciele małego śpiocha.
Myszy, które piły wodę przed snem po prostu lepiej spały.
Drugim powodem, dla którego dzieci wołają o picie tuż przed snem, jest potrzeba emocjonalna. Więcej wody, oznacza więcej kontaktu z rodzicem w tak wrażliwym momencie dla dziecka, jak przejście z fazy dziennej do nocnego odpoczynku.
Przynoszenie przez ciebie wymarzonego kubeczka z wodą jest dla dziecka sygnałem, że może na ciebie liczyć. Z każdym zawołaniem przekonuje się, że przebywa w bezpiecznej przestrzeni.
A jeszcze inne powody to suche powietrze, infekcja nosa lub gardła czy kurz, który drażni układ oddechowy dziecka.
Jak ukrócić nocne picie?
Analizując po kolei powyższe podpunkty, najpierw zacznij od odpowiedniego nawodnienia dzieci w czasie kolacji i przed położeniem do łóżek. Porządna, duża szklanka wody przed snem poprawi trawienie oraz uzupełni braki płynów.
Jeśli dziecko woła o picie ze względów emocjonalnych, po prostu musisz przy nim być. Z czasem dziecko poczuje się bezpiecznie w przechodzeniu z trybu dziennego do snu i nie będzie wołało o twoją uwagę. Zanim to się stanie, musisz zapewnić mu poczucie, że nic złego się nie dzieje, gdy gasną światła, a tata wychodzi z pokoju.
Ostatnie, co możesz zrobić dla swojego dziecka to zadbać o czyste i odpowiednio nawilżone powietrze w pokoju. Nie otwieraj okien, gdy na dworze upał. Przed snem uruchom nawilżacz powietrza.
Sprawdź, czy dziecko nie ma lekkiego kataru. Może naciekać na ścianę gardła i powodować podrażnienie śluzówki. Wpuść do kąpieli kropelki olejku miętowego lub naklej plasterek z aromatami na kołdrę. Intensywny zapach oczyści nos dziecka.
Zmieniaj często pościel i odkurzaj pod łóżkiem. Drobinki kurzu i pyłu mogą również wpływać na zdrowie gardła.
A gdy już to wszystko zrobisz, usiądź i wypij szklankę wody. Zapewnij i sobie zdrowy, spokojny sen.