Wygląda cool i profesjonalnie. Box dachowy to "must have" na wakacje, jeśli chcesz spakować rodzinę nawet w nierozsądnych wymiarach i ze wszystkimi misiami do zabrania.
Box nie może w żaden sposób ograniczać widoczności na drodze.
Ważniejszym parametrem od pojemności boxu jest jego ładowność.
Box zmienia aerodynamikę auta, więc jedźcie się z nim wolniej i drożej.
Niezależnie czy to krótki urlop, czy długie wakacje, gdy pakujesz się na nie z dziećmi, to wiesz, że nie wystarczy bagażnika, by pogodzić wszystkie gusta i przedmioty, które "muszą z nimi jechać".
Możesz zdecydować się na kufer na dach, ale to dodatkowy co najmniej tysiąc do kosztorysu wyjazdu. Więc?
O tym, jak dobrać box na dach dowiesz się pokrótce z tekstu poniżej. Zanim go kupisz lub wypożyczysz, musisz zadać sobie jedno bardzo ważne pytanie, by wiedzieć, czy opłaca ci się wyrzucać taką kasę. Oto ono:
Czy lubisz, gdy dzieci zabierają do samochodu połowę wyposażenia swoich pokojów?
a. Uwielbiam, jak zabawki grają mi przez całą drogę.
b. Nie przeszkadza mi to, że gdy otwieram drzwi na parkingu, z samochodu wysypują się pluszowe misie.
c. Nie cierpię, gdy najpierw chcą zabrać wszystko, a potem co trzy minuty skarżą się, że coś spadło pod fotelik.
Czytaj dalej, jeśli wybrałeś odpowiedź c.
By nie marnować twojego czasu, przedstawiamy w bullet pointach rzeczy, a które musisz zwrócić uwagę przed zakupem boxu na dach.
Wymiary
Box nie może w żaden sposób ograniczać widoczności na drodze ani blokować otwarcia tylnej klapy bagażnika. Najlepiej jeśli z jednej i drugiej strony zostaje 10-15 centymetrów wolnej przestrzeni.
Montaż
Sprawdź, czy masz bazowy bagażnik na dachu. Bez niego ani rusz. Dopiero wtedy możesz wybrać system mocowania. Inaczej musisz do boxu dokupić belki. Nie będę tu się rozpisywać, bo najlepiej, jeśli po prostu podjedziesz do sklepu czy wypożyczalni autem i zamiast samemu kombinować, zapytasz specjalistę, jakie uchwyty wybrać.
Nośność dachu
Olej litry, skup się na kilogramach, bo to one zapewnią ci ładowność i wygodną jazdę. Zwykle producenci opisują dopuszczalne obciążenie do 75 kilogramów. Gdy obetniesz ciężar samego boxu, to zostanie ci na dopakowanie 50 kilogramów bagażu.
Bezpieczeństwo
To nie tylko antywłamaniowe zamki i rygle. Wielu producentów ma i udostępnia informacje o certyfikatach, jak bagażnik zachowuje się w trakcie kolizji. Poza tym jazda z boxem na dachu nie jest taka sama jak bez niego. Musisz trochę się wczuć w to, jak auto zachowuje się z dodatkowym obciążeniem na górze.
Być może dostaniesz ofertę boxu z oświetleniem kufra, box otwierany z dwóch stron, ze specjalnym systemem antykradzieżowym. Kluczem jednak pozostaną wymiary, montaż i wykonanie.
Reszta to tylko oferta dodatkowa.
Pamiętaj, że box zmniejsza opływowość auta, więc będziesz jechał wolniej oraz drożej. Wzrośnie spalanie i hałas, ale czasem warto dopłacić, by pod nogami nie zawieruszały się pluszowe misie.