"Grillowanie to sztuka" powie w najbliższy weekend tysiące mężczyzn, dumnych ze swojej upieczonej na ogniu karkówki. Ano dlatego, że trzeba umieć, podpowiadamy jakich błędów unikać w czasie obcowania z żarem, aby wyjść z tej bitwy ze zwycięskim talerzem pysznego jedzenia.
Aby dobrze grillować, trzeba unikać kilku kluczowych błędów.
Zwykle przewracamy zbyt szybko mięso lub nie sprawdzamy jego temperatury, co sprawia, że zdarza nam się serwować niedopieczone kawałki.
Jakie jeszcze popełniamy błędy? Przeczytajcie o 7 najbardziej powszechnych.
Gdy nadchodzi wiosna i lato chciałoby się jeść tylko obiady przygotowywane na grillu. W weekendy węszymy czułymi nosami za zapachami dymu i przypieczonych ziół, a rozbijając się na polu namiotowym, z miejsca przesiąkamy zapachem grillowanego mięsa.
Jeszcze przed majówką, czyli narodowym świętem grillowania, chcemy wam podpowiedzieć, jakich błędów unikać w czasie pieczenia na żywym ogniu. Wiemy, że robicie to dobrze (który facet robi to źle), ale może przydadzą wam się drobne rady, które uczynią wasze grillowanie jeszcze lepszym.
Oto 7 najpopularniejszych błędów popełnianych w czasie grillowania.
1. Wybór niewłaściwego grilla
Wiele lat królowały na polskich podwórkach grille opalane węglem drzewnym lub brykietem. Z czasem w sklepach pojawiły się grille gazowe i elektryczne, które nie wymagają nieustannego dmuchania i wzbudzania chmury węglowego pyłu.
Oprócz wartości pro ekologicznej grille gazowe i elektryczne to dobry wybór dla osób, które dopiero zaczynają bawić się ogniem. Mają równy strumień opiekania i nie potrzeba rozstawiać mięsa po kątach, aby równo się upiekło.
Grille opalane węglem drzewnym to zabawa dla bardziej zaawansowanych karkówkowych graczy, którzy potrafią używać różnych wartości ognia do przygotowania mięsa.
2. Zbyt częste odkrywanie pokrywy
Masz grill gazowy? To dobrze i wygodnie. Musisz przyswoić teraz informację, że wszystko pod pokrywą dzieje się dobrze i samo. Nie ma potrzeby, abyś zaglądał tam, co chwilę i sprawdzał poziom ciepła. Wszystko gra.
3. Odwracanie mięsa zbyt wcześnie
Na każdej imprezie w ogrodzie znajdzie się wujek, który co chwilę z niecierpliwością podchodzi do grillowej kratki i powtarza, że "Zaraz ci się wszystko spali". Jeszcze gorzej, jeśli zaczyna przewracać mięso po swojemu. Mistrz ceremonii jest jeden i jesteś ty!
Nie popełniaj błędu wujka i nie przewracaj mięsa zbyt wcześnie. Każdy kawałek potrzebuje czasu na upieczenie i karmelizację. Kiedy przewracać? Gdy mięso odklei się od rusztu. Oznacza to, że zewnętrzna warstwa mięsa została utrwalona i nic więcej nie trzeba już robić.
4. Białe wino do potraw z grilla
No nie! Owszem białe i różowe wina to popularne wiosenne napoje, ale do pieczystego lepiej sprawdzi się czerwone. Tak do marynaty, jak i do picia.
5. Nie mierzenie temperatury
"Dobre? Chyba tak!", ale okazuje się niedopieczone. W tej jednej sekundzie zostajesz zdetronizowany z tronu króla grillowania. Przy następnej imprezie niedopieczona karków zostanie ci ponownie przypomniana. Ból, potworny ból duszy!
A można inaczej. Pod warunkiem, że uzbroisz się w termometr do żywności. Nakłuwasz nim mięso i wiesz, czy serwujesz idealnie wypieczone kawałki. Najlepiej, jeśli termometr wskazuje ok. 70 stopni Celsjusza. Tak zwany średniak zadowoli wszystkich gości.
Pomyśl jeszcze o tym, jak profesjonalnie będziesz wyglądał z termometrem do potraw w dłoni.
6. Zakładanie podobnego czasu pieczenia
Grubość kawałków, rodzaj mięsa, stopień rozpalania ognia pod nimi - to wszystko ma znaczenie. Ten problem rozwiążesz, używając termometru do potraw. Po prostu będziesz wiedział, które kawałki nadają się do serwowania.
To samo dotyczy warzyw. Nie zakładaj, że ziemniaki będą gotowe w tym samym czasie co papryka. Duże kawałki będą piekły się dłużej, to czy są owinięte w folię, czy leżą na żywej kratce, również wpłynie na ich czas pieczenia. Sprawdzaj, żeby się nie nadziać, ale pamiętaj, żeby nie przewracać ich co chwilę jak wariat.
7. Katowanie kratki w czasie czyszczenia
Twój grill wykonał dzisiaj dobrą robotę. Daj mu odetchnąć. Zacznij czyścić, kiedy będzie schłodzony. Zanim zaczniesz szorować go szczotką, naoliw go lub namocz. Resztki przypieczonego mięsa odkleją się i czyszczenie będzie łatwiejsze.
Pamiętaj, aby przed odłożeniem go na miejsce, potraktować kratki odrobiną oleju lub sprey'u do grilla. Na następne grillowanie stawi się zwarty, czysty i gotowy.