Czy lekka spacerówka jest najlepsza? Czy zwrotne koła wózka to klucz do sukcesu? Niekoniecznie. Jeśli szykujesz się na długie spacery, również po nierównych terenach, musisz uzbroić się w spacerówkę wstrząsoodporną. Podpowiemy ci, jak ją wybrać.
Dobra spacerówka niweluje wstrząsy i zapewnia komfort jazdy, tak dla dziecka, jak i rodzica.
Dwoma głównymi parametrami dobrej wstrząsoodpornej spacerówki są koła i waga.
Zobacz, na co zwrócić uwagę, gdy szykujesz się do kupienia wózka spacerowego.
Niezależnie czy mieszkasz z rodziną w mieście, czy na wsi, dobry wózek spacerowy to skarb. Część z rodziców kupuje wózki wielofunkcyjne już po narodzinach dziecka. Inni dostosowują zakupy do wakacji czy kupują gadżety na bieżąco z rosnącą pociechą.
Niemniej, każdy z rodziców spaceruje z niemowlakami i małymi dziećmi. A by spacer sprzyjał poznawaniu świata i pozwolił odetchnąć od dusznego domu, musi być długi. Dobry wózek jest niezbędny, jeśli zamierzasz trenować z dzieckiem.
A wtedy ani rusz bez wózka, który zniweluje wstrząsy i zapewni komfort jazdy, tak dla dziecka, jak i rodzica.
Oto jedynie dwie rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, jeśli chcesz kupić spacerówkę prawdziwie wstrząsoodporną.
Koła
Najważniejszy parametr, jeśli przymierzasz się do zakupu spacerówki. Od nich zależy, czy wózek będzie dobrze trzymał się podłoża i zniweluje wstrząsy. Wózek z dobrymi kołami prowadzi się sam.
Ta naprawdę interesują cię dwa rodzaje kół: pompowane i żelowe. Koła plastikowe są lekkie, ale trzeszczą jak oszalałe i szybko się ścierają.
Koła pompowane - zwykle sporych rozmiarów, otoczone dobrą gumą z bieżnikiem i ciężkie. Pompowane koła są odporne na uszkodzenia oraz świetnie amortyzują. Wózki z takimi kołami są mniej zwrotne, ale gładko suną po podłożu i dobrze się prowadzą. Minusem jest to, że zdarza się, że wentyl bywa ukryty między szprychami i trudno się do niego dostać przy ponownym pompowaniu dętki. Jednak pompka z niewielkim zaworem powinna dać radę.
Koła żelowe - guma wypełniona żelem zapewnia stabilną jazdę. Są przyczepne i niwelują wstrząsy. Ich wypełnienie wpływa na wagę wózka i są sporo cięższe niż te z kółkami plastikowymi czy pompowanymi. Jednak żelowe koła nie ścierają się i nie trzeba ich pompować. Wózki z żelowymi kołami są dość drogie.
Waga
Rodzice szukają spacerówek lekkich i łatwych do składania, jeśli jednak szukasz wózka, który zapewni komfortową jazdę po każdym podłożu, musi on trochę ważyć.
Spacerówki nigdy nie będą tak ciężkie, jak wózki z gondolą dla niemowląt. Te z ramą z aluminium lub włókna węglowego zapewnią stabilną jazdę oraz nie będą przytłaczały wagą.
Jeśli chodzi o składanie, to producenci całkiem sprawnie poradzili sobie z tym zagadnieniem. Większość wózków, niezależnie od wagi skład się w kompaktowy i wygodny sposób.
Musisz wiedzieć, po co kupujesz spacerówkę. Stawiając na krótkie miejskie wycieczki i przy obowiązku wnoszenia wózka do mieszkania na wysokim piętrze, nie baw się w duże koła, które podnoszą wagę wózka.
Gdy twoim celem jest bieganie z dzieckiem, dalekie spacery, a droga na świeże powietrze prowadzi przez drogi żwirowe, nierówne krawężniki i dziury w asfalcie, lepiej wybierz wózek z dobrą amortyzacją.