Triki do wkręcania śrub. Jak przykręcić śrubę, która jest wyrobiona?
Triki do wkręcania śrub. Jak przykręcić śrubę, która jest wyrobiona? Fot. Chris Briggs/Unsplash
Reklama.

Wypadająca śrubka

Wbijasz gwoździk, wkręcasz śrubkę, żeby powiesić to cholerne zdjęcie, ale kawałek metalu uparcie wypada z dziury.
Wsadź do środka kawałek zapałki. Śruba znajdzie umocowanie i zostanie wbita na ciasno, więc nie będzie już wypadać.

Uchwyt w szufladzie

Śrubka ciągle wypada i się luzuje, chociaż przykręcałeś ją już kilkanaście razy? Pewnie ma wyrobiony otwór i nie trzyma się ścianek.
Następnym razem posmaruj ją grubo żelowym lakierem do paznokci swojej żony. Gdy zaschnie, będzie trzymał śrubę i wypełni luki w sklejce wokół niej.

Krzyżowe wejście nie trzyma

Niby jest wejście na śrubokręt krzyżakowy, ale już wyrobione, prawie płaskie i nie chce się odkręcić. Nie trzyma w środku i już.
Nałóż na główkę śruby cienką i płaską gumkę recepturkę i dopiero spróbuj odkręcić. Gumka sprawi, że krzyżak nie będzie wyskakiwał i ślizgał się po głowicy śruby.

Wyrobiona śruba

Jeśli masz do czynienia ze starą śrubą lub taką, która ma wyrobiony łepek, użyj płaskiego klucza, a nie nasadowego. Wcześniej jednak spryskaj śrubę WD-40 i daj jej odetchnąć.
Naoliwiona powinna z łatwością dać się odkręcić. Jeśli śruba ma prawie całkiem gładką "głowę" i nie chwyta klucza, spróbuj obciąć palec gumowej rękawiczki i na nią nałożyć. Opór gumy sprawi, że ruszy.

Tynk się kruszy

To z pewnością doprowadzi do szału twoją partnerkę. Ty kończysz robotę, a ona zauważa na podłodze drobinki pyłu. Uprzedź ją i podłóż pod miejsce wkrętu gąbkę do naczyń. Zwilż trochę jej brzegi, żeby przyciągnęła pyłek.
To samo zrób, gdy wyciągasz gwóźdź ze ściany. Podłóż pod łapkę gąbkę, a nie umknie nawet ziarenko.