
Czym jest phubbing?
Phubbing to stosunkowo nowe zjawisko. Niektórzy mogą uznać, że to po prostu irytujące przyzwyczajenie, mało problematyczny i niezbędny aspekt życia w XXI wieku. Naukowcy jednak jednoznacznie twierdzą, że skupianie swojej uwagi na telefonie, może mieć tragiczne następstwa dla relacji międzyludzkich.Phubbing i jego wpływ na związki
W badaniach przeprowadzonych w 2016 roku naukowcy skupili się na problemie określanym mianem "technoference", czyli "technologicznej interferencji". W zatytułowanym żartobliwie "Moje życie przeszkadza mi w korzystaniu z telefonu" badaniu 143 małżeństwa odpowiadały na pytania o to, jak często wykorzystywanie technologii wpływa na ich interakcje.Gdy widzę, że sięga po telefon, gdy do niego mówię, po prostu przestaje mówić w środku zdania. To natychmiast na niego działa.
Phubbing, a zdrowie psychiczne
Według naukowców phubbing zagraża czterem podstawowym ludzkim potrzebom – potrzebie przynależności, poczuciu własnej wartości, kontroli i sensu własnego życia. Powód? Za phubbingiem idzie poczucie ostracyzmu i wykluczenia. Gdy osoba, która musi się mierzyć z phubbingiem, jest poddawana mu każdego dnia, ta wydawać by się mogło mała rzecz, zaczyna ciążyć na zdrowiu psychicznym.Phubbing może mieć wpływ na twoją reputację wśród znajomych, jak i w pracy. Użytkownicy telefonów są na ogół postrzegani jako mniej uprzejmi i uważni — a także mniej kulturalni rozmówcy.
Jak poradzić sobie z phubbingiem?
Zerwanie z phubbingiem może nie być wcale łatwe. Jednak pierwszym krokiem ku temu będzie przyznanie się do tego, że mamy problem. Ważne, abyśmy zrozumieli, że phubbing nie jest wielkim powodem do wstydu, większość ludzi musi się z nim mierzyć.Gdy jemy z mężem, obowiązuje zasada, że przy stole nie ma telefonów. Sami musieliśmy sobie wyznaczyć te granice, bo nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy, że cały czas mamy telefony w dłoni, albo przynajmniej w pobliżu.
Może cię zainteresować także: Czy twój syn jest simpem? Co oznacza określenie, które zyskało taką popularność w internecie?